Talous |

Soini uskoo perussuomalaisten saaneen vetoapua Niinistöltä

Hurjasta kannatusnosteessa olevien perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini katsoo puolueensa saaneen EU-vastaisuuteensa vetoapua Kreikka-tukia arvostelleelta puhemies Sauli Niinistöltä.

Puheenjohtaja Timo Soini tutki perjantaina uusia kannatuslukuja miltei mykistyneen oloisena.

- Sillä lailla... hurja on vauhti, Soini totesi ja arvioi samalla, että puolueen kannatuksen huippu lienee jo lähellä.

Vauhtiin päästyään Soini löysi nopeasti puolueen kannatuksen nousulle kolme syytä: hallituksen EU-politiikan, jätevesikohun ja energiaverouudistuksen. Perussuomalaisten jyrkistä kannanotoista maahanmuuttopolitiikkaan hän ei puhunut mitään.

"Takaressu heilahti ja perille meni"

EU-politiikassa Soini nosti esille erityisesti Kreikka-tuen ja sanoi saaneensa arvosteluunsa arvokasta tukea kokoomuslaiselta puhemieheltä Sauli Niinistöltä.

- Minähän puhuin tästä jo vuosi sitten kuten Olli Rehn sanoi. Nyt kun Sauli Niinistö sanoi saman asian, se tuli kansalle niin, että oikein näki kun takaressu heilahti. Että nyt se meni perille. Meille satoi, juu.

Kannatuslukujen hurjasta noususta huolimatta Soini aikoo jättää pääministerikisan muiden huoleksi.

- Ei ole pääministerivaalista kysymys. Ei nähdä sellaisia unia, mitkä eivät ole tosia.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä