Sokeri vanhentaa ennenaikaisesti
Runsaasta makean syömisestä tulee ensin sokerihumala ja sitten krapula. Jatkuva mässäily voi aiheuttaa väsymystä, ärtymystä, masennusta ja jopa riippuvuutta.
Suomalainen syö vuodessa keskimäärin 36 kiloa sokeria. Makean nauttimista seuraavan ylikierroksilla käymisen eli sokerihumalan pitäisi olla tilastotietojen valossa monelle tuttu kokemus.
Makeat herkut sekoittavat ihmisen sokeriaineenvaihdunnan. Ensin elimistöön vapautuu opioideja eli elimistön omia morfiinin kaltaisia hyvänolontunteen aikaansaavia aineita. Samalla insuliinin eritys lisääntyy.
Verensokeri nousee ja laskee nopeasti, Suomen ravinto- ja fytoterapeuttiyhdistyksen puheenjohtaja, ravintoterapeutti Tarja Tuuli tietää.
Jos sokeri keksittäisiin nyt, sen nauttiminen autolla ajaessa varmasti kiellettäisiin, sillä verensokerin laskuvaihe on liikenteessä vaarallinen.
- Sokerihumalaa seuraa krapula eli väsymys, ärtymys, keskittymisvaikeudet, päänsärky, makeanhimo, nälkä ja jopa masennus. Jos sokerihumalassa on usein, siihen voi jäädä koukkuun.
Jokapäiväiset karkkipäivät pahentavat haittoja. Sokerialtistus ei näy heti ulospäin, mutta nakertaa elimistöä sisältä.
Tarja Tuuli sanoo, että sokerilla mässäily voi aiheuttaa pitkällä aikavälillä vatsavaivoja, ylipainoa, aineenvaihdunnan epätasapainoa ja allergioita.
- Lisäksi sokerihumalat vanhentavat ennenaikaisesti.
Ei rattiin sokerihumalassa
Sokerihumalaan voivat tulla sekä lapset että aikuiset. Aikuinen tosin kyllästyy makean syömiseen nopeammin kuin lapsi, joka voi jatkaa herkuttelua niin kauan, että oksentaa. Lapset tulevat siis sokerihumalaan herkemmin kuin aikuiset.
Humalassa esimerkiksi autolla ajaminen on kielletty. Tarja Tuuli kieltäisi rattiin hyppäämisen myös sokerihumalaisilta.
- Sokerihumalaa seuraa väsymys. Jos sokeri nyt keksittäisiin uutena aineena, sen nauttiminen autolla ajaessa varmasti kiellettäisiin, sillä verensokerin laskuvaihe on liikenteessä vaarallinen.
Tuoreimmat aiheesta: Terveys
Kohonneen verenpaineen lääkevalinnoissa parantamisen varaa
Teemu Aholan väitöstutkimuksen mukaan myös hoidon toteuttamisessa on parannettavaa.
Terveyskeskuksiin saa kiireetöntä aikaa odottaa entistä kauemmin
Terveyskeskuksiin lääkäriin haluavien aika on entistä pitempi. Kiireetöntä lääkärinaikaa odottavia on nyt lähes puolet enemmän kuin syksyllä 2012.
EU pyörsi päätöksensä oliiviöljykannujen kieltämisestä
Hämmästystä ja huvittuneisuutta herättänyt asetus olisi tullut voimaan ensi vuoden alussa.
Maksetaanko narkolepsiakorvauksia nyt myös aikuisille?
Lääkevahinkovakuutuspooli lupaa käsitellä uudelleen aikuisten narkolepsiatapaukset. THL vahvisti tänään, että myös sairastuneilla aikuisilla on ollut yhteys sikainfluenssarokotteeseen.
Lasten kipuoireet ja uniongelmat ovat lisääntyneet selvästi
Yhä useampi alakoululainen nukkuu huonosti ja kärsii kivuista. Vanhemmilta nämä ongelmat jäävät kuitenkin usein huomaamatta.
Vauvan henki pelastettiin 3D-tulostimella tehdyllä ruumiinosalla
Pikkuvauva oli tukehtumassa vaikean keuhkovian takia. 3D-tekniikalla hänelle tehtiin keuhkojen tukirakenne, joka mahdollistaa hengittämisen.
THL myöntää: Narkolepsiariski kohosi sikainfluenssarokotusten jälkeen myös aikuisilla
Tänään julkistetun raportin mukaan kohonnut sairastumisriski kesti aikuisilla noin kahdeksan kuukautta rokottamisesta. THL:n mukaan Pandemrix-rokotettujen riski saada narkolepsia oli 3 - 5 -kertainen verrattuna rokottamattomiin aikuisiin. Aikuisten riski sairastua oli kuitenkin pienempi kuin lasten.
Nuorten parisuhdemarkkinat epätasapainossa - miehistä ylitarjontaa maakunnissa
Parikymppiset naiset ovat pakkautuneet erityisesti Turkuun ja Helsinkiin. Miehet puolestaan jäävät armeijankin jälkeen kotiseudulleen pikkupaikkakunnille. Vuosikymmeninä jyrkentynyt jako parisuhdemarkkinoilla voi Väestöliiton mukaan laskea syntyvyyttä.
Ilmansaasteet yhteydessä aivohalvauskuolemiin
Kiinalaistutkimuksessa aivoinfarkteista johtuvat kuolemat olivat yleisempiä sellaisina päivinä, jolloin ilman typpioksiditasot nousivat.
Kauneushoitolapalveluissa piilee riskejä
Kauneushoitoloiden tarjoamat palvelut, kuten laitehoidot, täyteainepistokset ja laserit vaativat kosmetologeilta yhä enemmän. Kauneushoitolan voi perustaa ilman tutkintoa.
