Savo |

Sonkajärven vesinäytteistä odotetaan tuloksia

Itä-Sonkajärven vesistöalueella asuvat ovat huolissaan terveysoireista ja he epäilevät niiden johtuvan Talvivaaran päästöistä. Asian tutkiminen on vielä kesken.

Vaahtoa järvenrannalla.
Kuva: Juha Korhonen / Yle

Kainuun ELY-keskus odottaa tarkempia tutkimustuloksia järviveden laadusta Sonkajärvellä. Ylä-Savon Soten ympäristölautakunta on antanut suosituksen, että Nilsiän reitillä Laakajärvestä Sälevään käytetään sauna- ja pesuvetenä muuta kuin järvivettä, jos muuta vettä vain on saatavilla.

Itä-Sonkajärven vesistöalueella paikallisilla asukkailla on ollut iho- ja hengitysoireita sekä silmien kirvelyä. Asukkaiden mukaan oireet johtuvat järvivedestä ja he epäilevät Talvivaaran kaivoksen jätevesien liittyvän asiaan.

Tutkimustuloksia nivottu yhteen

Ylitarkastaja Unto Ritvanen Kainuun ELY-keskuksesta kertoo, että terveydensuojeluviranomaiselle on toimitettu laaja aineisto Talvivaaran alapuolisten vesistöjen analyysituloksista.

- Nyt on koitettu niputtaa näitä tietoja yhteen pakettiin, Ritvanen summaa.

Ylitarkastaja Ritvasen mukaan Talvivaaran kaivokselta ei ole tänä vuonna päästetty jätevesiä alapuolisiin vesistöihin. Vedenkäyttörajoitussuositus perustuu Talvivaaran  päästöihin vuosina 2010-11.

Jo aiemmin pienten järvien syvänteisiin on kerrostunut suolapitoista vettä. Suolapitoisuuksia on tullut Kainuun puolelta myös Pohjois-Savon järviin.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä