Lappi |

Stalingrad Cowgirls lopettaa

Sallalaislähtöinen punk-yhtye Stalingrad Cowgrils lopettaa. Tyttökolmikon viimeinen keikka on 11.8. Simerockissa, jonka bändikisasta yhtyeen ura myös aikanaan lähti käyntiin.

Stalingrad Cowgirls
Stalingrad Cowgirls Kuva: YLE

Siksi bändi haluaa myös päättää uransa Rovaniemellä. Sitä ennen Stalingrad Cowgirls esiintyy vielä Suisto-klubilla Hämeenlinnassa ensi lauantaina.

- Päätettiin, että ei pilata bändiä sen vuoksi, etteivät kaikki ehdi antaa tälle tarpeeksi aikaa. Tajuttiin, että nyt täytyy tehdä päätöksiä. Alunperin meidän ajatus oli, että tätä tehdään niin kauan kun kaikki on kivaa ja luontevaa. Haudataan nyt Stallarit kunnialla ja itkunsekanen hymy huulilla, toteaa laulaja-kitaristi Enni Kivelä.

Stalingrad Cowgirls ehti julkaista uransa aikana kaksi levyä (Somewhere High, Kiss Your Heart Goodbye) ja lyödä itsensä kohinalla läpi etenkin livekeikkarintamalla. Bändi kiersi ahkerasti Suomen klubeja ja festivaaleja sekä keikkaili paljon ulkomailla, kuten Saksassa, Norjassa, Ruotsissa, Hollannissa, Japanissa, Kiinassa ja Venäjällä.

Uransa aikana bändi esiintyi myös Iggy Popin, Musen, Mötley Crüen, Michael Monroen ja Billy Idolin lämppärinä.

Kommentoi aihetta

(5 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.




Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä