Stella laulaa muutoksesta uudella levyllä
Joensuulainen pop-rock-yhtye Stella julkaisee 25.5. neljännen albuminsa. Piste-kappale nosti bändin suureen suosioon reilut viisi vuotta sitten. Stellan albumeita on tähän mennessä myyty yli 60 000, joten uudelle levyllekin ladataan kovia odotuksia.
Stellan puolitoista vuotta kestänyt keikkatauko on ohi. Joensuun lähellä sijaitsevalla kotistudiolla puserrettu uusi levy on valmis ja muutama viikko sitten aloitettu kiertue-elämä maistuu hyvältä.
- Se, että ei ole rutiineja, on kauhistuttavaa, mutta myös mielenkiintoista. Ei ole ennalta suunniteltuja välispiikkejä. Ei pysty silmät kiinni, umpikännissä lauluja soittamaan, naurahtaa kitaristi-lauluntekijä Janne Sivonen.
Levy-yhtiö Universal Music on antanut bändille mahdollisimman vapaat kädet tehdä musiikkiaan. Levy-yhtiö odottaa Stellan neljänneltä albumilta paljon, koska kaikki kolme edellistä levyä möivät kultaa.
- Kyllä me odotamme levyltä paljon. Stella on tehnyt oikean työvoiton eli bändi on tehnyt hirveän paljon keikkoja. Vaikka bändi on Joensuusta, niin faneja löytyy ihan joka puolelta Suomea, sanoo Universal Musicin tiedottaja Satu Snellman.
Kokemukset jalostuvat viisaudeksi
Stellan edellisillä levyillä sävyt olivat tummia, mutta uusi Jokin on muuttumassa -albumi soi kevyemmin. Uuden albumin sävellyksistä ja tuotannosta vastaavat bändin jäsenet Janne Sivonen ja Heikki Marttila. Sanoitukset ovat pääosin Sivosen.
- Laulut kertovat siitä, että kun jokin muuttuu, niin se vie aina tilan joltakin toiselta. Vasta jälkikäteen tietää mitä jokin asia tarkoitti - mitä rakastuminen tai läheisen poismeno merkitsi, selventää albumin sanomaa Janne Sivonen.
Vuonna 2002 perustetun orkesterin jäsenten elämää on muuttanut ainakin jälkikasvu. Kovin aikuisena Stella ei silti itseään pidä.
- Ehkä pikemminkin niin, että kokemuksia elämästä on tullut kymmenen vuoden aikana kaikenlaisia lisää, mutta vielä saattaa kestää tovi ennen kuin ne viisaudeksi jalostuvat, tuumaa kitaristi-lauluntekijä Janne Sivonen.
Stellan uutta tuotantoa kuullaan Pohjois-Karjalassa kuvatussa ja heinäkuussa ensi-iltansa saavassa Roskisprinssi-elokuvassa. Bändi nousee kesällä lavalle muun muassa Joensuun Ilosaarirockissa.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala
Venäläinen helikopteri luvatta Suomen puolella?
Pohjois-Karjalan rajavartiosto tutkii mahdollista helikopterin aiheuttamaa valtakunnan rajan ylittämistä Venäjältä Suomeen ja takaisin Venäjälle, Lieksan Otrosvaaran alueella.
John Deeren Joensuun tehtaalla juhlitaan 40 vuotta
Deere & Company -yhtiö perustettiin vuonna 1837 eli takana on 175 vuotta. John Deere Forestry Oy:n Joensuun tehdas puolestaan perustettiin vuonna 1972, ja niinpä tehtaalla vietetäänkin 40-vuotisjuhlavuotta. Juhlapuheiden aika oli perjantaina 25. toukokuuta.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Pohjois-Karjalaan kaksi uutta neuvosta
Tasavallan presidentti on myöntänyt kauppaneuvoksen arvonimen joensuulaiselle toimitusjohtajalle, ylioppilasmerkonomi Harri Jorma Bromanille ja maaviljelysneuvoksen arvonimen nurmeslaiselle maanviljelijälle, agrologi Timo Juhani Komulaislle.
Joensuun näyttelyssä 4600 koiraa
Joensuussa järjestetään lauantaina ja sunnuntaina Suvi-Karelia 2012 koiranäyttely, jossa on mukana koiria Suomen lisäksi myös muun muassa Venäjältä. Tuomareita raviradan näyttelysssä puolestaan on 13 maasta.
Joensuu edelleen mukana palvelukeskuksen paikkakunnaksi
Puolustusministeriö esittää Puolustusvoimien palvelukeskusta Kouvolaan tai Joensuuhun. Puolustusvoimien esittämä Tuusula sen sijaan on pudotettu pois. Sijoituspaikkakuntaa käsitellään ennen puolustusministeriön lopullista päätöstä vielä toukokuun aikana alueellistamisen koordinaatioryhmässä.
Seitsemän uutta lähiliikuntapaikkaa nousee Itä-Suomeen
Valtio rahoittaa itäsuomalaisten liikuntapaikkojen rakentamista 800 000 eurolla tänä vuonna. Tuen avulla kolmen maakunnan alueelle nousee seitsemän uutta lähiliikuntapaikkaa.
Jolkkonen vihkii ensimmäiset pappinsa
Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkonen toimittaa ensimmäisen papiksi vihkimisen helluntaipäivän messun yhteydessä Kuopion tuomiokirkossa.
Tohmajärven eteläisissä kylissä maaseutu elää vireästi
Viikon kyläkiertue jatkuu tiistaina 29.5. Tohmajärvellä. Neljä kylää (Akkala, Jouhkola, Timola ja Riikola) muodostavat kylätoiminnassa Tohmajärven eteläiset kylän-kokonaisuuden.
Erikoisluokissa on imua
Erikoisluokkien vetovoima Joensuun kouluissa on vahva. Esimerkiksi Pielisjoen yläkoulun luonnontieteiden ja matematiikan luokalle Karsikkoon hakijoita oli kaksinkertainen määrä, mitä opetukseen mahtuu. Lyseon peruskoulun uusi englannin kielipainotteinen erikoisluokka yllätti. Hakijoita oli Joensuusta ja ympäristökunnista yli kaksikymmentä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.