Suomalaiset indiebändit hurmaavat netissä
Sosiaalinen media on tuonut nostetta uusille suomalaisyhtyeille. Useat indiebändit ovat saaneet huomiota myös musiikkiblogien kautta aina ulkomaita myöten.
Vasta parisen vuotta toiminut French Films -yhtye on kerännyt mukavasti huomiota netissä. Pääkaupunkiseudulta kotoisin oleva bändi on noussut aktiivisten musiikin kuluttajien blogien ja sitä kautta myös musiikkimedioiden suosikiksi Suomessa ja ulkomailla.
- Sosiaalinen media on mahdollistanut saada omaa musiikkiaan ulos ja mitä enemmän sitä tehdään, niin sitä suuremmalla todennäköisyydellä siellä on niitä hyviä artisteja joukossa, sanoo French Filmsin kitaristi-laulaja Johannes Leppänen.
Oulusta tulevan Satellite Stories -yhtyeen ovat löytäneet etenkin brittiläiset musiikkibloggarit.
- Se on kyllä mahtavaa, että siellä on huomattu meidät. Että kuitenkin Oulusta tullaan, niin ei voi jotenkin käsittää sitä, hämmästelee yhtyeen laulaja Esa Mankinen.
Verkostoitunut musiikkiala auttaa keikkailussa
Uusille suomalaisyhtyeille löytyy myös enenevissä määrin keikkakysyntää ulkomailta. Netin lisäksi edesauttajana on ollut suomalaisen musiikkialan aktiivisuus, sanotaan indiemusiikkia tuottavasta ja keikkoja myyvästä Fullsteamista.
- Se ei ole tietenkään automaatio, että siellä olisi joku koko ajan korvat höröllään, että mitä Suomesta nyt sitten tulee. Mutta se liittyy enemmän ehkä siihen, että suomalaiset toimijat ovat verkostoituneet maailmalla koko ajan paremmin, sanoo Fullsteamin toimitusjohtaja Juha Kyyrö.
Hevimaasta indiemaaksi?
Muutama vuosi sitten Suomi oli hevin kärkimaa. Nyt kiinnostusta herättävät vaihtoehtoisempi rock ja pop.
- Ulkomailla kysytään usein, että ette soita heviä. No ei me soiteta heviä, vaan erilaista musiikkia. Täällä on paljon uusia indiebändejä, jotka ovat nousevia. Se on ehkä sellaista uutta aaltoa tässä Suomen musiikkikentässä, toteaa French Filmsin basisti-laulaja Mikael Jurmu.
Nuorten into tehdä ja kuuunnella indiemusiikkia löytyy halusta poiketa valtavirrasta, arvelee Satellite Stories -yhtyeen Esa Mankinen.
- Indiemusiikki on enemmänkin vaikka sellanen oma löytö netistä. Se tuntuu vähän yksilöllisemmältä ja se varmaan kiehtoo nuoria.
Tuoreimmat aiheesta: Viihde
Jukka Poika veti Maailma kylässä -festivaalin täyteen ja yli
Maailma kylässä -festivaali on kerännyt ennätysyleisön Helsingin Kaisaniemeen. Kahden päivän aikana kävijöitä on ollut noin 100 000.
Pernilla jäi kahden sijan päähän viisufinaalista
Suomea Euroviisuissa edustaneen Pernillan pistesaalis ensimmäisessä semifinaalissa riitti 12. sijaan. Pernilla sai 41 pistettä, kun finaalipaikkaan olisi vaadittu 52.
Euroviisuvoitosta syntyi areenaongelma Ruotsissa
Tukholmassa pelataan samaan aikaan MM-jääkiekkoa. Myös Euroviisujen kalleus mietityttää Ruotsissa.
Loreen lauloi Ruotsin voittoon
Ruotsi on voittanut Euroviisut. Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Loreen voitti viisut ylivoimaisesti Euphoria-hitillään. Toiseksi eniten ääniä sai Venäjä. Kolmanneksi kisassa tuli Serbia.
Euroviisut raikaa Bakussa
Viisuvoittaja selviää yöllä yhden aikaan. Lähetystä voi seurata suorana Yle TV2:ssa.
Udmurtian mummo-ilmiö nostaa vähemmistökysymykset esille
Äiti-Venäjä on tottunut pitämään kakaransa kurissa mutta nyt yksi sen lapsista on päässyt kansainvälisesti esille.
Ostan kondomeja, näkeekö joku?
Kondomikirjailija Tiia Aarnipuu kehottaa valmistajia käyttämään enemmän mielikuvitusta. Miten olisi kondomi, johon voi piirrellä tai kumi senttimitalla?
Kaikki euroviisufinalistit selvillä
Viisuvoitosta kilpailevat muun muassa Suomen lähinaapurit Ruotsi, Norja, Venäjä ja Viro.
Sama mies tekee punkkia ja täyttää areenat
1980-luvun vaihteen kotimaiset punk-bändit viettävät kaikki kolmekymppisiään. Yksi näistä on porilainen Appendix. Appendixilla ja Yö-yhtyeellä on muutakin yhteistä kuin porilaisuus.
Azerbaidzhan syyttää Ruotsin viisuedustajaa politikoinnista
Euroviisujen isäntämaa raivostui Loreenin ja ihmisoikeusaktivistien tapaamisesta. Azerbaidzhan vaatii Euroopan yleisradioliittoa puuttumaan asiaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.