Suomeen kiirehditään biopankkia
Biopankkilaki aiotaan saada voimaan vielä ensi vuoden alkuun mennessä. Suomalaisten erilaisia lääketieteellisiä näytteitä yhteen keräävän biopankin piti olla jo käytössä, mutta lakia ei ole saatu vietyä vielä läpi rahoituksen puutteessa. Biopankki avaisi koko maan kudosnäytteet kaikkien tutkijoiden käyttöön ja antaisi suomalaiselle lääketeollisuudelle etulyöntiaseman lääkkeiden kehittelyssä.
Suomalaisten veri- ja kudosnäytteiden yhteen keräämisen mahdollistavan biopankkilain piti olla jo viime vuoden alussa voimassa, mutta toisin kävi. Rahoitusta ei ole löytynyt ja tämän vuoden budjettiriihestäkin biopankki tipahti pois. Nyt sosiaali- ja terveysministeriö kiirehtii asiaa. Laki halutaan voimaan ensi vuoden alusta.
- Kyse on suomalaisen tutkimus- ja kehittämistoiminnan kansainvälisestä kilpailukyvystä. Viime vuosina on korostettu, että innovatiivisuutta pitäisi saada aikaiseksi. Tässä meillä on siihen mahdollisuus, sanoo ylijohtaja Päivi Sillanaukee sosiaali- ja terveysministeriöstä.
Nykyisin jo olemassa olevat suomalaisten kudos- ja verinäytteet ovat asiantuntijoiden mukaan kuin kansallisaarre. Niitä on vuosien saatossa kertynyt jopa pari miljoonaa yliopistojen ja muiden tutkimuslaitosten varastoihin. Tällä hetkellä aarteeseen on vaikea päästä käsiksi, sillä näytteiden käyttö on rajattu tarkasti. Biopankkilailla tämä rajoitus raukeaisi.
Lääketeollisuus ry:n erityisasiantuntija Mia Bengtström sanoo, että biopankista olisi erityisesti hyötyä lääketeollisuudelle.
- Se antaa mahdollisuuden kehittää paremmin uusia täsmälääkkeitä, kun voidaan tehdä uutta ja parempaa diagnostiikkaa. Potilaalle voidaan antaa oikea lääke, eikä tarvitse kokeilla, sopiiko potilaalle tietty lääke, Bengtström sanoo.
Suomeen voisi asiantuntijoiden mukaan alkaa virrata myös ulkomaista rahaa hyvän lääketutkimuksen ansiosta. Suomen biopankki olisi parempi kuin muissa maissa, sillä näytteiden luovuttajan terveys- ja elintapatiedot ovat saatavilla. Yksilönsuojaa tutkimus ei uhkaisi, sillä jokaiselta elossa olevalta näytteenantajalta kysyttäisiin lupa takautuvasti.
Mia Bengtström Lääketeollisuus ry:stä muistuttaa myös, että tiedot ovat luottamuksellisia.
- Tutkimusvaiheessa tarvitaan henkilötunnus, mutta ei sen jälkeen. On aivan selvää, että ei lääketeollisuus halua sitä henkilötunnusta.
Sosiaali- ja terveysministeriössä odotetaan nyt, että muut ministeriöt lähtevät mukaan rahoittamaan uutta lakia.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Rauhanturvaajille oma veteraaniohjelma
Veteraaniohjelmassa tullaan painottamaan erityisesti kriisinhallintatehtävissä työskentelevien tarvitsemaa psykososiaalista tukea. Lisäksi palvelussairauksien korvausohjetta tarkennetaan sekä rauhanturvaajien kuntoutusta kehitetään. Myös uusia tukitoimintojen virkoja on luvassa.
Metsäperkele-näytelmää seuraa Mäntän Paperiperkele
Särmikäs metsäpatruuna G.A. Serlachius herää henkiin Mäntän Serlachius-museon teatterinomaisessa näyttelyssä. Pääosassa on mies, joka muutti korpeen valloittaakseen maailman.
Nuoren itsenäistyminen on muutakin kuin ikävuosia
Pesäpalloilija Vilma Leinosen elämä on kolmen viime vuoden ajan pyörinyt urheilun ja opiskelun merkeissä. Tänä keväänä Sotkamon urheilulukiosta ylioppilaaksi valmistuva nuori nainen on kasvanut vuosien aikana niin urheilijana kuin ihmisenäkin.
Tutkimus: Suomalaiset EU:n keskiarvoa hoikempia
Viimeisimmän Euroopan laajuisen selvityksen mukaan tuhdeimpia ovat unkarilaiset, keveimpiä romanialaiset, kertoo Deutsche Welle.
Sadat loukkaantuvat polkimilla - Liikenneturva muistuttaa unohtuneesta säännöstä
Jopa 90 prosenttia pyöräilyonnettomuuksista tapahtuu touko- ja marraskuun välisenä aikana. Yleisimmin onnettomuudet johtuvat autoilijan tai pyöräilijän huomiovirheestä risteyksissä.
Kiuru: Ministerinäytöt annettava kahdessa vuodessa
Uuden opetusministeri Krista Kiurun (sd.) mukaan SDP:n ministereillä oli alusta alkaen tiedossa, että heillä on kaksi vuotta aikaa saada aikaan suuria, muuten ministerinpesti ei välttämättä jatku.
Etupenkillä istunut kuoli rajussa törmäyksessä valaisinpylvääseen – kuski puhalsi 2,5 promillea
Kärkölässä Päijät-Hämeessä sattui kuolonkolari lauantain vastaisena yönä.
Yliluonnolliset kokemukset tutkijoiden syyniin
Turun yliopistossa alkaa kolme Suomen Akatemian rahoittamaa tutkimusprojektia, joilla pureudutaan ihmismielen syövereihin.
Kurkitanssia jo 20 vuoden ajan
Kookka-kurki sukii pihalla sulkiaan. Sen on syytäkin, sillä lauantaina Humppilassa vietetään hänen 20-vuotissyntymäpäiviään. Lintuharrastaja Jouko Alhainen järjestää lauantaina Ravintolapäivänä kurki-kahvilan Kookka-kurjelleen.
Suomen euroviisuklubilaiset glitterit kimaltaen finaaliin
Euroviisut huipentuvat lauantai-illan finaaliin, jossa myös Suomi on mukana. Euroviisuklubi OGAE Finlandin fanit näkyvät ja kuuluvat Malmössä viimeiseen asti. Suomalaisfanit uskovat Krista Siegfriedsin voitonmahdollisuuksiin.

Kommentoi aihetta
(28 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
punnitaan ennalta
Ilmoita asiattomasta kommentistaKaikki ei aina ole aivan sitä miltä näyttää ja mitä halutaan tiedottaa. Ainakin aiemmissa biopankkilakiehdotuksista takautuva luvankysyminen oli hyvin harvinainen poikkeus, ei pääsääntö.
Henkilötunnuksella ei ole myöskään mitään merkitystä silloin, kun näytteet voidaan tunnistaa DNA-jäljen perusteella. Luultavasti tässä käy samoin kuin esim. passien biotunnisteiden kanssa - ensin vakuutetaan, että kerättyjä tietoja ja näytteitä ei käytetä mihinkään muuhun kuin juuri siihen tarkoitukseen mihin niitä kerätään. Sitten muutaman vuoden päästä niitä aletaan käyttää muihinkin tarkoituksiin, koska ne kerran ovat olemassa ja kerätty. Aivan samoilla argumenteilla kuin nyt - etteivät menisi hukkaan. Ensin lainvalvontaan, sitten vaikkapa vakuutusten myöntämisessä seulomaa pois perinnöllistä alttiutta omaavat vakuutuksen saajista. Tämä kannattaa ottaa huomioon ja tässä vaiheessa.
Ehdoton ei!
Ilmoita asiattomasta kommentistaKiellän kaikkien näytteideni ja terveysietojeni käytön ehdottomasti! Edes rahalla ei saa ostaa! Toinen asia sitten on, onko tällä kiellolla mitään merkitystä? Epäilen!
Muaha-haa!
Ilmoita asiattomasta kommentistaUskoo ken haluaa:
>>Biopankista ei koskaan myytäisi ulos pääomaa eli dna:ta ja tietoaineistoja, saati sitten henkilöllisyyksiä. Esimerkiksi työnantajat tai vakuutusyhtiöt eivät voisi millään saada vihiä siitä, millainen terveysennuste heidän työnhakijoillaan tai vakuutuksenottajillaan on.>>
Lainauslinkistä: Biopankin kynnyksellä; Tiede lehti, 2006
Republikaaniko?
Ilmoita asiattomasta kommentista"Rahoitusta ei ole löytynyt ja tämän vuoden budjettiriihestäkin biopankki tipahti pois. Nyt sosiaali- ja terveysministeriö kiirehtii asiaa. Laki halutaan voimaan ensi vuoden alusta. "
Äänestän sitä puoluetta, joka ajaa kovimpia leikkauksia sosiaali- ja terveyspalvelujen budjettiin. Kauniista nimestään huolimatta ne ovat nykyään ennen kaikkea kyttäys- ja tarkkailupalveluita keskusrekistereineen ja kaikille byrokraateille avoinna olevine rekistereineen. Mitä nopeammin tämä kyttäyskoneisto ajetaan alas, sen parempi!
Vaikutusarviointi kuntoon
Ilmoita asiattomasta kommentistaNäitä biopankkeja ja kudoskokoelmia on jo tällä hetkellä ja niitä käytetään tutkimuksissa. Avoimesti pitäisi selkokielellä kertoa mitä muutos ja lievennykset vielä tarkoittaisivat. Ihmisten terveystietojen bisnestämistä, geenitietojen luovuttamista amerikkalaisille lääkejäteille jne. Väärinkäytösmahdollisuudet ja tietovuodot lisääntyvät bittiavaruudessa. Kaikista hoitolaitoksista saisi ihmisen ihan kaikki tiedot. Pelottavaa. Ja vielä elintapatiedot luovutetaan! Aina kun rekisteri perustetaan, poliisivaltio kiinnostuu. Ei menisi historian takia Saksassa ja Amerikassa läpi rekisteröinnit ja tämmöset valtion tietokannat.
Ja että euroja tulisi oikein paljon Suomeen. Saisiko vielä luvut, kiitos.
Asioita seuraava
Ilmoita asiattomasta kommentista"En minä ole lääketeollisuudelle velkaa, ei heillä ole oikeutta minun ruumiiseeni"
Eduskunnassa on ollut esillä lakiehdotus juuri tähän yksilön koskemattomuuteen kajoamiseen. Saattoi jopa saada lain voiman.
Quo vadis, yksityisyys
Ilmoita asiattomasta kommentistaJo nyt napanuoranäytteet ja muut kudosnäytteet talletetaan ihmisten tietämättä ja tutkimusta näillä ihmisten terveystiedoilla tehdään heidän tietämättä. Jos vastoin tahtoa rekisteröidään ihminen syöpärekisteriin tai muuhun rekisteriin, niin joka ikisestä tietopyynnöstä pitää kysyä potilaalta erillinen lupa luovutukseen ja samalla kertoa, kaikki tutkimusta tekevien nimet ja mistä muista rekistereistä tietoa kerätään. Selän takana ei saa toimia!
Mikään avoin epämääräinen valtuutus, että potilas suostuisi kaikkiin mahdollisiin tuleviin tutkimuksiin ei saa tulla mahdolliseksi. Pitää jättää ihmiselle itselleen valinnanvaraa, saako valtio myydä hänen tietojaan. Tutkijahan voi olla naapuri, sukulainen tai vaikka Glaxo. Ja tarkoitusperät mitä tahansa.
Se ei ihmetytä, että kokoomuslainen tätä kiirehtii juuri ennen kuin hallitus on keväällä vaihtumassa. Ja vielä, mihin muuten Islannin kansan tietoja käytettiin?
Ei kudospankille
Ilmoita asiattomasta kommentistaSuomalaisten kudostietokantaa, voisi käyttää suomalaisia vastaan. Uhkailuilta ei voi välttyä. Tieto on valtaa ja sitä käytetään hyväksi kaupallisessa mielessä, sodassa ja rauhan aikana, sekä tavoitteiden saavuttamiseen ja valta-aseman pönkittämiseen.
Voi pyhä jysäys
Ilmoita asiattomasta kommentista"Lääketeollisuus ry:n erityisasiantuntija Mia Bengtström sanoo, että biopankista olisi erityisesti hyötyä lääketeollisuudelle. "
Missä ihmeen vaiheessa Sos. ja Terv. Ministeriöstä on tullut lääketeollisuuden juoksupoika?
"Suomeen kiirehditään biopankkia."
Mikä ihmeen kiire tällä asialla on ja miksi????
Rauni S
Ilmoita asiattomasta kommentistaHerää kysymys onko Suomi oikeusvaltio. Omistanko edes oman ruumiini? En halua kudosnäytteitäni mihinkään tutkimusprojektiin. Vakuutusyhtiöt ja lääketeollisuus olisivat tietenkin kilvan tietoja kärkkymässä ja hyödyntämässä. Jos laki tulee voimaan on ehdottomasti saatava mahdollisuus kieltäytyä.