Kotimaa |

Suomessa rokotettu kymmenesosa väestöstä

Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan Suomi on Euroopan ensimmäisiä maita, joissa rokotukset alkoivat. Ministeriö vastaa julkisuudessa esiintyneeseen arvosteluun rokotusten hitaudesta, ja sanoo, että juuri keväällä tehty tilauspäätös takasi sen, että Suomessa rokotukset alkoivat ensimmäisten maiden joukossa.

Ruiskuja keltaisessa muoviastiassa.
Kuva: YLE

Ministeriön mukaan sitova varaus rokotevalmistajan kanssa tehtiin huhtikuun lopussa heti, kun Meksikon epidemiasta oli saatu ensimmäiset tiedot. Päätöksen tekivät virkamiehet Huoltovarmuuskeskuksen kanssa käytyjen neuvottelujen jälkeen, ja sen hyväksyi peruspalveluministeri Paula Risikko.

Täsmärokotteen kehittäminen voitiin aloittaa vasta epidemian alettua, koska kyseessä oli uusi virustyyppi. Rokotetta alettiin kehittää, kun WHO antoi pandemiajulistuksen. Euroopan komissio myönsi Suomessa käytettävälle rokotteelle myyntiluvan kahden ensimmäisen joukossa syyskuun lopussa. Rokotukset Suomessa alkoivat viikoilla 43 ja 44, selvittää sosiaali- ja terveysministeriö tiedotteessaan.

Yleisesti pandemiaan varautuessa täsmärokotteen tuotanto alkaa 4-6 kuukauden päästä uuden pandemian puhkeamisesta. Suomessa rokotukset on aloitettu 4,5 kuukautta WHO:n pandemiajulistuksen jälkeen. Kaikkien rokotevalmistajien ongelma on ollut, että H1N1-virus kasvaa viljelmissä odotettua hitaammin, huomauttaa ministeriö.

Suomella on edelleen voimassa oleva vuonna 2006 tehty jonotussopimus toisen valmistajan kanssa, mutta tämä valmistaja ei kyennyt käynnistämään sikainfluenssarokotteen tuotantoa.

Suomessa on tähän mennessä rokotettu joka kymmenes ihminen, kertoo sosiaali- ja terveysministeriö.

Suomeen rokotteet on toimittanut Glaxo-Smith-Kline lääkeyhtiö.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä