Kulttuuri |

Suomesta turvapaikan saanut kirjailija pidätettiin

Pjotr Silajev on toiminut aktiivisesti Venäjän fasismin vastaisessa liikkeessä.

Espanjan poliisi on pidättänyt Suomesta turvapaikan saaneen kirjailija Pjotr Silajevin Granadassa. Silajev on toiminut aktiivisesti Venäjän fasismin vastaisessa liikkeessä. Hänet pidätettiin tiistaina.

Espanjan poliisin kerrotaan pidättäneen Silajevin Interpolin kautta Venäjältä tulleen pidätysmääräyksen perusteella.

Venäläiselle Silajeville myönnettiin turvapaikka Suomesta huhtikuussa. Hän pakeni Venäjältä vuonna 2010.

Tampereella asuvalta Silajevilta ilmestyi viime keväänä suomeksi DJ Stalingrad -salanimellä kirjoitettu teos Eksodus. Se herätti kohua ilmestyessään Venäjällä.

Venäjä haluaa Silajevin tuomiolle Himkissä Moskovan liepeillä kesällä 2010 puhjenneista mellakoista. Moottoritien rakentamista vastustaneet mielenosoittajat tunkeutuivat muun muassa Himkin kaupungintalolle ja tuhosivat omaisuutta.

Suomen Madridin-suurlähetystöstä vahvistetaan, että Silajev on otettu kiinni ja että hänellä on Suomen myöntämä turvapaikka. Lähetystö avustaa häntä normaalin viranomaismenettelyn mukaan.

Maahanmuuttovirasto ei kommentoi yksittäistapauksia

Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön johtaja Esko Repo ei suostu kommentoimaan Pjotr Silajevin tapausta. Repo kuitenkin sanoo yleisellä tasolla, että EU-maasta turvapaikan saaneen palauttaminen kolmanteen maahan, jossa häntä uhkaa vainoaminen, on käytännössä mahdotonta.

- Vaikka henkilöllä olisi turvapaikka Suomessa, voidaan hänet pidättää toisessa EU-maassa kyseisen maan lainsäädännön mukaan. On aivan eri asia jos puhutaan henkilön palauttamisesta valtioon, jossa hän voisi joutua vainotuksi. Se on kiellettyä, Repo sanoo.

Repo muistuttaa, että kaikkia EU-maita sitovat tietyt ihmisoikeusnormit, joita on noudatettava.

- Kaikki EU-maat ovat sitoutuneet siihen, että palautuskieltoa noudatetaan. Henkilöä, jolle turvapaikka on myönnetty, ei palauteta alueelle, jossa hän voisi joutua vainotuksi tai epäinhimillisen käytöksen kohteeksi, Repo sanoo.

Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä