Susityöt hävettävät käsityönäyttelyssä
Käsityöharrastaja harjaantuu yrittämisen ja erehtymisen kautta. Tekijät mielellään esittelevät vain onnistuneet lopputulokset, mutta Heinolassa kasattiin näyttely tuotoksista, joissa jälki on vähemmän priimaa.
Käsityöharrastaja, siviiliammatiltaan matematiikan opettaja, Tiina Kiukainen nappaa seinällä olevasta villa-asun hihasta kiinni inho kasvoillaan. Vaikka hän on asusteen äiti, mikään ei jälkeläisessä miellytä.
- Tästä piti tulla tytärpuolelle villahaalari, mutta työn edetessä tekele ja varsinkin sen värit alkoivat kaikin puolin ällöttää. Toivottavasti ihmiset, jotka näkevät tämän ovat värisokeita, Tiina nauraa.
Suurin osa tekijöistä on sanonut, että älkää missään nimessä palauttako töitä vaan hävittäkää ne tai antakaa vaikka koiran revittäväksi.
Epäonnistunut villahaalari on yksi näyttelyesineistä, joita voi käydä ihastelemassa Heinolan kirkonkylän Kunnantuvan alakerrassa Elämyspuodissa. Ei mennyt kuin Strömsöössä -näyttelyyn on kerätty käsityöharrastajien töitä, joiden lopputulos ei vastannut suunnitelmia.
- Töiden yhteydessä on myös tekijöiden kommentit, mitä tuotoksesta piti tulla ja miksi kävikin toisin. Tässä esimerkiksi on villapaita, jonka tummat värit alkoivat pelottaa tekijäänsä, Tiina Kiukainen esittelee.
Elokuun loppuun kestävässä näyttelyssä on esillä pääasiassa neuleita, mutta muitakin asusteita ja koriste-esineitä. Tuotokset eivät ole myynnissä, päinvastoin.
- Osa voi mennä uudestaan tuunattavaksi, mutta suurin osa tekijöistä on sanonut, että älkää missään nimessä palauttako töitä vaan hävittäkää tai antakaa vaikka koiran revittäväksi. Tosin, esillä oleva yksisiipinen enkeli on tarkoitus arpoa kaikkien halukkaiden kesken, Tiina Kiukainen valaisee.
Tuoreimmat aiheesta: Ilmiöt
Norjalaispojat syöttivät veneestä miekkavalasta
Norjalaispojat pääsivät syöttämään lähietäisyydeltä miekkavalasta. Pojat olivat kalastamassa veneestä Nordkapin Nordvågenin lähellä, kun ilmeisesti nälkäinen miekkavalas tuli saaliinjaolle.
Lentokoneharvinaisuudet lentävät Suomen kautta Pietariin
Yksistään Lappeenrannan lentokentän kautta vietiin Pietarin seudulle viime vuonna parikymmentä käytettyä lentokonetta. Mukaan pääsee myös harvinaisuuksia. Muuttuneet ilmailumääräykset helpottavat myös suomalaisten harrastelentäjien pääsyä Venäjän ilmatilaan.
Ministerin kissa otti nimitysuutisen rauhallisesti
Perjantaina nimitettävä asunto- ja viestintäministeri Pia Viitanen aikoo jatkossakin nukkua öitään Tampereella. Kotona Hervannassa ministeriä odottaa myös tärkeä poliittinen neuvonantaja; päivän lehtien lukemisessa selausapuna toimiva Tähti-kissa.
Toriparkkityömaa myllertää Lahden keskustaa – raunioille rakentuu uusi kaupunki
Valtaosa torialueen jyhkeistä puista on sahattu kumoon, torikiveys kaivettu sivuun ja arkeologit lapioivat hiekasta historiaa esiin. Toriparkkia valmistelevat pilaantuneiden maiden puhdistus ja arkeologiset kaivaukset muuttivat kauppatorin ilmeen päivissä.
Popcornit tekevät leivonnalle avokadopastat
Kesäjuhlien herkkupöytään leivotaan tänä suvena suolaisenmakea herkku popcorneista ja karkeista. Värikäs ihanuus maistuu sekä lapsille että aikuisille.
Kaskiviljelijän työmaa on keskellä roihuavaa metsää – video
Kaskenpoltto on varsinkin savolaisten perinteisesti harjoittama maanviljelystekniikka. Telkkämäen perinnetilalla Kaavilla ylläpidetään ikivanhaa taitoa vuosittaisessa kaskenpoltossa.
Perussuomalaiset napsivat demareihin pettyneitä riveihinsä
Perussuomalaiset arvioivat, että muista puolueista on heidän riveihinsä siirtynyt vuoden sisään 50-60 paikallispoliitikkoa, joista noin 40 sosiaalidemokraateista. Nykyisissä valtuustoissa on tapahtunut 12 loikkausta, joista seitsemän on demarileireistä. Tuorein tapaus on Riihimäeltä.
Älypuhelimien uudet sovellukset syrjäyttävät tekstiviestit
Etenkin nuoret tytöt ovat hullaantuneet älypuhelimeen ladattavaan WhatsApp-viestisovellukseen. Kymmenvuotiaalle saattaa parissa tunnissa tulla jopa 600 viestiä. Ilmaisen viestittelyn mahdollistava sovellus onkin syrjäyttänyt nuoremmilla lähes kaiken tekstiviestittelyn.
Kenkiin voi rakastua ensisilmäyksellä
Korkkarit, kumpparit, lenkkarit ja tennarit ovat tuttuja jalkineita tavan tallaajille. Kenkäfriikeille popojen laatu ja ulkonäkö on aivan erityisen tärkeä asia.
Sormukset ja rannekorut sopivat lahjaksi myös pojalle
Lahjatavaraliikkeissä eletään yhtä kauden sesonkiaikaa, ja myös koruliikkeissä toukokuun loppu tietää melkoista vilskettä. Kotimaiset korut ovat vahvoilla nuorten suosikkeina, ja lahjaostoksilla koruliikkeessä ei pihistellä.
