Syksy on lypsyaikaa
Jokavuotinen Kemijoen siian velvoiteistutus on miljoonaluokan bisnes: syksyllä istutetaan noin neljä miljoonaa siianpoikasta, jotka ovat viettäneet talven haudontasuppilossa ja kesän luonnonravintolammikossa.
Syksy on Kemijokisuulla vilkasta aikaa. Velvoiteistutuksiin tarvitaan miljoonia siianpoikasia, jotka tuotetaan kalanviljelylaitoksissa.
Isohaaran alla, joen länsirannalla on Riista- ja kalantutkimuslaitoksen yksikkö, jossa haudotaan siian mätiä. Tämän syksyn mätisaalis on ollut niukka: kun normaalisti lokakuun lopulla mätiä on koossa jo useita satoja litroja, on nyt saatu vasta vajaat sata litraa.
- Saa nähdä, mihin syksy vie, sanoo kalastusmestari Esa-Pekka Juntunen.
Lypsyn yhteydessä hedelmöitetty mätijyvä turpoaa 2,5-kertaiseksi ja samalla jyvän pinta kovettuu. Yhdessä litrassa on noin 37 000 mätijyvää, haudontasuppilossa on mätiä kymmenen litraa.
Tuhansia siikoja saatava
- Suppilossa mätijyvät ovat toukokuun puoliväliin, ja sitten ne siirretään luonnonravintolammikoihin kesäksi. Syksyllä poikaset istutetaan mereen jokisuulla, velvoite on muistaakseni neljä miljoonaa kesänvanhaa poikasta, kertoo Esa-Pekka Juntunen.
Syksyinen siianpyynti on sään armoilla. Viime päivien kova tuuli on haitannut verkoilla käyntiä, vesi on ollut alhaalla ja virta on joella kova.
- Mätiä kerätään tuollainen 600-700 litraa, joten siikoja pitää saada tuhansia, sanoo Kemin seudun urheilukalastajien puheenjohtaja Jouko Mäkynen. Hän on ollut mätisiikaa pyytämässä vuosikymmeniä, ja arvelee tavoitteseen päästävän tänäkin syksynä, vaikka alku on ollut nihkeä:
- On ollut syksyjä, että on arveluttanut, kuinkahan tässä käy, mutta aina määrä sitten kuitenkin on kertynyt.
Tuoreimmat aiheesta: Perämeri
Ylitornio jätti Länsi-Pohjan musiikkiopiston
Ylitornion kunta jää pois Länsi-Pohjan musiikkiopistosta. Kunta on irtisanonut tänä keväänä yhteistyösopimuksen Länsi-Pohjan musiikkiopiston kanssa.
Lapin golfkausi käynnistyy Kemissä
Golfkausi käynnistyy Kemissä sunnuntaina. Kemin Golf Klubista kerrotaan, että kenttä on selvinnyt talvesta kohtuullisen hyvin, joten Kemissä väylät voidaan ottaa käyttöön ensimmäisenä Lapissa.
Meri-Lappiin murunen urheiluseurojen tukipotista
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt 2 000 euroa seuratoiminnan kehittämistukea Meri-Lapin alueelle. Koko Lappiin tukea myönnettiin 29 000 ja koko maahan runsaat 1,1 miljoonaa euroa.
Nanso Group irtisanoo Torniosta seitsemän
Nanso Group irtisanoo Tornion sukkatehtaalta seitsemän henkilöä. Yt-neuvottelut päättyivät keskiviikkona.
Vanhoillislestadiolaiset puolustavat rippisalaisuuttaan
SRK:n pääsihteeri Tuomas Hänninen ei pidä rippisalaisuuden murtamista tarpeellisena. Hän myönsi torstaina Ylen A-talk-ohjelmassa, että virheitä on tehty ja muistutti että rippi-isän on kannettava vastuunsa mahdollisissa rikosasioissa, kuten hyväksikäyttötapauksissa.
Suomessa opitaan paremmin kuin Ruotsissa
Ruotsin puolella eron arvellaan johtuvan siitä, että Suomessa koulutusta arvostetaan enemmän kuin Ruotsissa ja koulutus on Suomessa vaativampaa kuin Ruotsissa.
Kemi: Yhdyskuntajätevesien typenpoisto on tehotonta mutta kallista
Kemin mukaan Itämeren tila paranisi, jos jätevesien puhdistuksen tehostamisessa satsattaisiin maatalouden ja Suomen naapurivaltioiden päästöjen vähentämiseen.
Koululaiset vähentäneet mopojen virittelyä.
Poliisin mukaan nuoriso voidaan päästää kesälomille turvallisin mielin, jos mopot pysyvät jatkossakin yhtä hyvässä kunnossa kuin alkuviikon valvontaiskussa.
Outokummun Inoxum-kauppa komission syyniin
EU:n komission mukaan kahden suuren teräksentuottajan yrityskauppa voi aiheuttaa vakavia kilpailuongelmia. Komissio tutkii asiaa syksyyn saakka.
Talven kiusaamat puistot pukeutuvat pian kesään
Kova talvi runnoi kaupunkien nurmikoita ja rääkkäsi pensaita. Talvituhoista huolimatta puistot kaunistautuvat Meri-Lapissakin näinä päivinä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.