Savo |

Synnytysosastolla pulaa äidinmaidosta

Kuopion yliopistollinen sairaala kaipaa edelleen kipeästi äidinmaidon luovuttajia. Luovuttajia on tällä hetkellä vain neljä, ja lisää tarvitaan, jotta vastasyntyneet, keskoset ja sairaat vauvat saisivat parasta mahdollista ravintoa.

Luovutettua äidinmaitoa pakastusrasioissa.
Kuva: YLE

Äidinmaitoa voi luovuttaa perusterve, päihteetön ja savuton henkilö.

Luovuttajien määrä vaihtelee paljon, koska maitoa voi luovuttaa vain puoli vuotta synnytyksen jälkeen. Vielä kesällä ja viime syksynä luovuttajia oli riittävästi.

Lähteet:
YLE Savo

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä