Syyrian-venepakolaisia rantautui Italiaan
Noin 2000 kilometriä Välimerta erottaa Syyrian Italiasta. Kalastusaluksella saapui 160 ihmistä.
Joukko Syyrian taisteluita paenneita siviilejä on saapunut kalastusveneellä Italiaan. Uutistoimisto Ansan mukaan Crotoneen saapuneessa kalastusaluksessa oli 160 ihmistä. Heistä 76 on miehiä, 36 naisia ja 48 lapsia.
Vene havaittiin noin kuuden kilometrin päässä Italian rannikosta. Rannikkovartiosto saattoi aluksen satamaan. Hyvissä voimissa olleet syyrialaiset vietiin vastaanottokeskukseen.
Syyriasta on noin 2000 kilometriä Italiaan.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Tukholman palopesäkkeet kartalla - "tälle täytyy tulla loppu"
- Tälle täytyy tulla loppu, sanoo Tukholman reuna-alueista vastaava Joakim Larsson. Palavien autojen yöt eivät ole enää vain Husbyn ongelma.
Irlanti vaatii verokikkailun lopettamista
Elinkeinoministeri Richard Bruton on sitä mieltä, ettei yritysten pitäisi pystyä kilpailuttamaan maita toisiaan vastaan.
Välimeren rannalla 700 kilometriä pitkä laiton lintuansa - tappaa miljoonia lintuja
Pajulinnuissa, satakielissä ja kehrääjissä ei ole paljon syömistä, ellei niitä pyydä massoittain. Toiminta on laitonta, mutta kukaan ei piittaa siitä.
Ohjelmistovalmistaja värvää asiantuntijoiksi autisteja
IT-yhtiön tuottavuus on noussut Bangaloressa, missä työskentelee kuusi autistista henkilöä ohjelmistotestaajina.
"Liberaalien vanhemmista lampunvarjostimia" – toimittajan puheista syntyi skandaali Venäjällä
Neuvonantaja vertasi Stalinin Smersh -joukkoja Natsi-Saksan SS-joukkoihin ja toimittaja sanoi säälivänsä sitä, etteivät fasistit tehneet tällaisia mielipiteitä esittävien liberaalien vanhemmista lampunvarjostimia.
Nasa tahtoo tulostaa pizzaa astronauteille
Pitkillä avaruuslennoilla olisi käyttöä laitteelle, jolla pystyisi valmistamaan ruokaa helposti ja nopeasti. Prototyyppiä suunnitellaan parhaillaan.
Oklahoman tornado järkytti - NBA-supertähti lahjoitti miljoonan
Kevin Durant järkyttyi Oklahomaan iskeneen tornadon tekemistä tuhoista. Durant on vakuuttunut, että kaupunki nousee nopeasti jaloilleen.
Kuvagalleria: Jännitteet purkautuivat Tukholman lähiöissä
Tukholman maahanmuuttajavaltaisilla esikaupunkialueilla on mellakoitu jo kolme yötä. Nuoret ovat sytyttäneet tulipaloja, rikkoneet omaisuutta, polttaneet autoja kivittäneet poliiseja ja palomiehiä.
Tukholman maahanmuuttajalähiöt liekeissä - sosiaalipolitiikka koetuksella
Ulkomaalaistaustaiset nuoret riehuvat, maahanmuuton vastustajat innostuvat.
Yhdysvaltain armeijassa taas seksiskandaali - kenraali hyllytettiin tutkinnan ajaksi
Washington Post -lehti kertoo, että naimisissa oleva kenraali olisi tapellut rakastajattarensa kanssa.
