Syyrian armeijan helikopterit tulittaneet raskaasti kapinakaupunkeja
YK:n tarkkailijat ovat vahvistaneet Syyrian armeijan tehneen raskaita iskuja helikoptereilla. YK:n ja Arabiliiton Syyria-lähettilään Kofi Annanin mukaan siviilejä on jäänyt taistelujen takia saarroksiin useissa kaupungeissa.
Syyrian armeija on tehnyt raskaita iskuja Homsin, Rastanin ja Talbisehin kapinakaupunkeihin.
YK:n tarkkailijat ovat vahvistaneet, että Rastania ja Talbisehia on tulitettu helikoptereista. Armeija on käyttänyt myös kranaatinheittimiä ja konekiväärejä. Aktivistit ovat toistuvasti raportoineet armeijan helikoptereilla tekemistä iskuista, mutta nyt YK:n tarkkailijat pystyivät vahvistamaan asian ensimmäistä kertaa.
Taisteluja on käyty maanantaina eri puolilla Syyriaa. Opposition mukaan päivän aikana yhteenotoissa on kuollut yli 70 ihmistä.
YK:n ja Arabiliiton Syyria-lähettiläs Kofi Annan sanoi antamassaan lausunnossa väkivaltaisuuksien kiihtyvän Syyriassa. Tilanteesta syvän huolensa ilmaissut Annan vaati sekä Syyrian armeijaa että kapinallisia välttämään siviiliuhreja. Annanin mukaan siviilejä on jäänyt saarroksiin useissa kaupungeissa. Annan totesi, että Homsin lisäksi huolestuttavia tietoja on saatu Latakian maakunnassa sijaitsevasta al-Haffan kaupungista.
Yhdysvallat epäilee Syyrian hallituksen valmistelevan joukkomurhaa al-Haffassa.
Syyrian oppositiota edustavan Syyrian kansallisen neuvoston johtoon sunnuntaina valittu Abdel Basset Sayda on puolestaan vaatinut presidentti Bashar al-Assadia luovuttamaan vallan varapresidentti Faruq al-Saharalle.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Kosovossa pelastetaan ravintoloiden vetonauloiksi haalittuja karhuja
Luonnossa elävien karhujen määrä on laskenut Kosovossa alle sadan.
Perheriita pakistanilaiskoneessa syy Britannian hävittäjien väliintuloon?
Keskenään kiistelleet perheenjäsenet uhkasivat räjäyttää koneen, elleivät saisi riidellä rauhassa, kerrotaan lentoyhtiöstä.
Gangnam Style sujuu robotiltakin - video
Pekingin robottimessuilla on nähty tällä viikolla jos jonkinlaisia vipeltäjiä. Erikoisimmasta päästä lienevät robotit, jotka pistävät mekaanisilla jaloillaan koreasti Gangnam Style -hitin tahtiin.
Viro aikoo vahvistaa armeijaansa - "Suomen liittyminen Natoon olisi turvallisuutta lisäävä tekijä"
Viron puolustusvoimien vuotuinen pääsotaharjoitus Kevätmyrsky huipentuu tällä viikolla.
Tutkijat: Puhdas vesi loppuu parissa sukupolvessa
Vain 2,5 prosenttia maapallon vedestä on juomakelpoista. Tutkijoiden mukaan puhdas vesi loppuu jo pian, ellei ongelmaa ymmärretä ja siihen puututa.
Saudiarabialaiset hurjapäät kaahailevat aavikolla kahden pyörän varassa - video
Saudiarabialaiset autoharrastajat ovat keksineet uuden huvittelutavan: autoilla kaahaillaan aavikolla niin, että pyöristä vain kaksi koskettaa maata. Autoa taspainottaakseen menopelin toisella laidalla roikkuu ajajan ystäviä.
Espanjan prinsessaa epäillään verovilpistä
Liikemiespuolison rikossyytteet heittävät varjon myös prinsessa Cristinan ylle.
Viisi kiipeilijää kadoksissa Kanchenjungan vuorella
Kiipeilijöiden pelätään kuolleen, kun he olivat laskeutumassa vuorelta. Kadonneiden joukossa on kaksi unkarilaista ja yksi eteläkorealainen kiipeilijä sekä kaksi nepalilaista opasta.
Outo tapaus Britannian ilmatilassa - hävittäjät saattoivat käännytettyä pakistanilaiskonetta
Matkustajakoneen ei sallittu laskeutua reittinsä mukaisesti Manchesteriin, vaan kone ohjattiin lontoolaiselle Stanstedin kentälle ja poliisi pidätti kaksi miestä.
Pussy Riot toi terveiset venäläiseltä vankileiriltä
Kaksi venäläisen punkperformanssiryhmä Pussy Riotin jäsentä vierailee Suomessa. Vieraat kuuluvat ryhmään, jonka jäsenistä osa esiintyi vuosi sitten maaliskuussa moskovalaisessa kirkossa esittäen Putinin vastaista laulua. Kaksi esitykseen osallistunutta naista on yhä vangittuina.
