Syyrian joukot iskivät Homsissa
Useita ihmisiä on kuollut ja haavoittunut Syyrian joukkojen iskussa Homsin kaupungissa, kertovat paikalliset asukkaat ja aktivistit. Heidän mukaansa kaupunkiin tuli varhain keskiviikkona armeijan vahvistuksia jahtaamaan hallituksen vastaisia mielenosoittajia ja aktivisteja.
Aktivistien koordinaatiokomitean edustaja kertoo, että turvallisuusjoukot rynnäköivät samanaikaisesti usealle alueelle kaupungin vanhassa osassa. Hänen mukaansa 14 ihmistä on kuollut. Lisäksi turvallisuusjoukot ovat komitean mukaan surmanneet kaksi ihmistä Sarmeenissa ja yhden Haman kaupungissa.
Komitean mukaan Homsiin tuli varhain aamulla panssarivaunujen tukemia joukkoja. Aktivistit ja paikalliset asukkaat kertovat, että tulitusta kuului läpi yön ja aamun. Puhelin- ja internetyhteydet katkesivat monilla Homsin alueilla.
Syyrian turvallisuusjoukot ovat jahdanneet aktivisteja ja hallitusta vastustavia mielenosoittajia useiden päivien ajan Homsissa, joka on Syyrian kolmanneksi suurin kaupunki. Siellä on viime kuukausina ollut eräät suurimmista hallituksen vastaisista mielenosoituksista.
Aktivistien paikallisen koordinaatiokomitean edustaja Omar Idilbi kertoo, että Homsissa on liikkunut tietoja loikkauksista armeijan riveistä ja sotialiden välillä on puhjennut taisteluja.
YK on arvioinut, että Syyrian väkivaltaisuuksissa on kuollut yli 2 200 ihmistä sen jälkeen, kun joukkomielenosoitukset presidentt Bashar al-Assadin hallintoa vastaan alkoivat maaliskuussa.
Ranskan ulkoministeri Alain Juppé syytti keskiviikkona Syyriaa syyllistymisestä rikoksiin ihmisyyttä vastaan.
Arabiliiton vierailu lykkääntyy
Arabiliiton pääsihteerin Nabil Al-Arabin määrä vierailla Syyriassa ensi lauantaina. Alunperin Al-Arabin piti vierailla Syyrian pääkaupungissa Damaskoksessa jo tänään keskiviikkona, mutta Syyria pyysi vierailun lykkäämistä.
Al-Arabin odotetaan esittelevän Arabiliiton ehdotuksia Syyrian kriisin laukaisemiseksi. Uutistoimisto AFP:n mukaan Arabiliitto vaatisi Syyriaa lopettamaan toisinajattelun tukahduttamisen ja painostaisi maata uudistuksiin, muun muassa vaaleihin kolmen vuoden kuluessa.
Arabiliiton ulkoministerien on määrä keskustella Syyrian tilanteesta ensi viikolla Kairossa Egyptissä.
Tuoreimmat aiheesta: Kansannousut
YK-tarkkailijoiden johtaja: Houlan uhrien joukossa lukuisia lapsia
YK:n tarkkailijat löysivät Houlan alueelta yli 90 ruumista.
Syyriassa siepatut libanonilaiset kuumentavat tunteita Libanonissa
Tiistaina Libanonissa kuohuu shiiakaupunginosissa. Levottomuuksia oli viimeksi sunnuntaina, tuolloin kaksi sunniryhmittymää otti yhteen.
Toistakymmentä sotilasta kuoli taistelussa Syyriassa
Aleppon maakunnassa käytiin kiivas taistelu armeijan ja opposition välillä, kertoo ihmisoikeusjärjestö.
Syyrian armeija iski Hamassa
Lähes 50 ihmistä on kuollut väkivaltaisuuksissa sunnuntaina, kertoo ihmisoikeusjärjestö. Damaskoksessa räjähti 150 metrin päässä YK:n tarkkailijaryhmästä.
Syyria valitti YK:lle - turismi romahtanut
Syyrian mukaan kansannousulla on ollut katastrofaalinen vaikutus turismiin. Syyria syyttää asiasta ulkovaltioita.
Hallituksen joukot tulittivat mielenosoittajia Syyriassa
Perjantain väkivaltaisuudet ovat vaatineet ainakin seitsemän ihmisen hengen. Aleppossa mielenosoituksiin osallistui tuhansia ihmisiä hallituksen joukkojen tukahdutusyrityksistä huolimatta.
Kymmeniä kuollut väkivaltaisuuksissa Syyriassa
Pahimmat taistelut käytiin Rastanin kaupungissa, joka on Syyrian vapaan armeijan hallussa. Yli 12 000 ihmistä on kuollut reilun vuoden aikana Syyriassa.
Libanonissa puhkesi väkivaltaisuuksia sunnimuslimien ja alaviittivähemmistön välillä
Väkivaltaisuuksissa sai surmansa kolme ihmistä. Syyrian tilanne on lisännyt jännitteitä myös Libanonissa.
Useita kuollut Syyrian turvallisuusjoukkojen iskussa
Voimakkaasti presidentti Bashar al-Assadia vastustavaan kylään hyökättiin jo perjantaina. Sunnien ja alaviittien välit ovat kiristyneet Syyriassa.
YK:n tarkkailijat selvisivät pommi-iskusta Syyriassa
Iskun kohteena olleessa saattuessa matkusti myös suomalainen sotilastarkkailija ja tarkkailijoita johtava kenraalimajuri Robert Mood. Kuusi syyrialaissotilasta loukkaantui iskussa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.