Ulkomaat |

Syyrian oppositio: Siviilejä jumissa Homsissa

Aktivistien mukaan hallituksen joukot pommittavat Homsin ja pääkaupungin Damaskoksen esikaupunkeja.

Syyrian oppositio kertoo armeijan pommittaneen useita esikaupunkeja sekä pääkaupungissa Damaskoksessa että Homsissa maan keskiosassa. Lauantain väkivaltaisuuksissa on kuollut ainakin 18 ihmistä.

Damaskoksen pommituksissa on aktivistien mukaan kuollut ainakin 12 ihmistä, suurin osa Douman esikaupungissa. Opposition paikallisten koordinaatiokomiteoiden mukaan hallituksen joukot ovat pommittaneet Doumaa kolme päivää peräkkäin.

Homsissa puolestaan yli tuhat perhettä on jumissa eri asuinalueilla hallituksen joukkojen pommitusten takia, sanoo ihmisoikeusjärjestö Syrian Observatory of Human Rights. Uutistoimisto AFP:n haastatteleman järjestön edustajan mukaan alueella on yli sata haavoittunutta ja pulaa on sekä ruoasta että lääkkeistä.

Lisäksi lauantain väkivaltaisuuksissa on kuollut ainakin neljä sotilasta ja kaksi kapinallisjohtajaa, kertoo järjestö.

Syyriassa huhtikuussa alkanut tulitauko ei ole pitänyt, vaan rajuista taisteluista kerrotaan jatkuvasti. Syrian Observatory of Human Rightsin mukaan taisteluissa on kuollut yli 150 ihmistä pelkästään kolmen viime päivän aikana.

YK:n tarkkailijat syyttävät molempia konfliktin osapuolia väkivaltaisuuksien kiihtymisestä.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä