Taiteeseen voi nyt ostaa verkosta myös käyttöoikeuksia
Kuopiossa on saatu valmiiksi Internetissä toimiva taiteen myyntikanava, jonka kautta kuvataiteilijat voivat vuokrata ja myydä teoksiaan. Uutta on se, että kaupan ovat myös teosten käyttöoikeudet. Alkuvaiheessa mukana on yhdeksän pohjoissavolaista taiteilijaa.
Työ verkossa toimivan, taiteilijoiden tekijänoikeuksien hallintaa ja teosten kauppaa palvelevan Alaano-järjestelmän rakentamiseksi alkoi vuonna 2004.
Nyt järjestelmä on valmis ja mukana olevien taiteilijoiden työt - ja haluttaessa myös töiden käyttöoikeudet - hankittavissa järjestelmän kautta. Mukana on alkuvaiheessa yhdeksän pohjoissavolaista taiteilijaa ja 250 teosta. Tavoitteena on jatkossa saada järjestelmän piiriin lisää sekä teoksia että taitelijoita.
Käyttöoikeuksia ei automaattisesti myydä yksinoikeutena. Sekin on mahdollista, mutta silloin hinnasta sovitaan erikseen.
Järjestelmään on syötetty pohjahinnat joiden perusteella järjestelmä laskee kulloisenkin kauppahinnan. Teoskuvan käyttäminen esimerkiksi pienilevikkisessä kirjassa tai kaupallisesti käytettävässä julisteessa on erihintaista. Lopullinen hinta on aina ostajan ja taiteilijan välisten neuvottelujen tulos, kertoo idean isä Mikko Mäntyniemi.
Vilunkista jää helposti kiinni
Mutta entäpä jos ostaja on ensin hankkinut oikeudet taideteoksen käyttämisestä lahja-t-paidan koristeena, ja käyttääkin sitä myöhemmin yrityskuvansa kiillottamiseen?
– Mitään valvontajärjestelmää meillä ei tietenkään ole, lähtökohtaisesti systeemi perustuu luottamukseen.
– Sitä paitsi Suomi on niin pieni maa, että taideteoksen luvattomasta julkisesta käytöstä jää kyllä helposti kiinni, sanoo Mikko Mäntyniemi.
Raakaa työtä
Järjestelmä ei vielä toimi aivan kuten pitäisi, kehitystyö jatkuu Mäntyniemen pariviikkoisen loman jälkeen.
Palvelun kehittämisellä Mäntyniemi on hakenut uutta liiketoimintaideaa, ja on uhrannut työlle paitsi aikaansa, myös omia rahojaan. Takana on jo pari konkurssiakin. Puolen vuoden kokeiluvaiheen teki mahdolliseksi Pohjois-Savon taidetoimikunnan ja ART360-hankkeen taloudellinen tuki.
– Vuodenvaihteen jälkeen täytyy sitten katsoa, tuleeko tästä kannattavaa toimintaa, sanoo Mäntyniemi.
Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri
Pernilla jäi kahden sijan päähän viisufinaalista
Suomea Euroviisuissa edustaneen Pernillan pistesaalis ensimmäisessä semifinaalissa riitti 12. sijaan. Pernilla sai 41 pistettä, kun finaalipaikkaan olisi vaadittu 52.
Sukuja ei ole vielä tutkittu loppuun asti
Sukututkimuksen hohto ei ole kadonnut, vaikka etenkin suuret ikäluokat ovat ahkeroineet tutkimuksien parissa. Erityisesti tutkijoita kiinnostaa tietää, löytyykö omasta sukuhaarasta aatelisia.
Asuntoja nerokkaasta jurtasta Kalasataman romanileiriin
Hämeen linnan uusin näyttely kertoo eri kulttuurien tavoista asua ja liikkua, liikkuvasta kodista. Länsimainen hyvinvointi-ihminen kerää tavaraa ja liikkuu huvikseen. Elannon perässä liikkuvat karttavat turhaa tavaraa ja asuvat siellä minne elinehdot vetävät.
Laulua voi aistia keholla
Laulajan ääni ja ilmaisu voivat vaikuttaa kuulijaan kehollisesti. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan pelkkä tunnerekisteri ei riitä kuvaamaan laulun vaikutuksia kuuntelijassa. Anne Tarvainen testasi tutkimuksessa itseään.
Loreen lauloi Ruotsin voittoon
Ruotsi on voittanut Euroviisut. Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Loreen voitti viisut ylivoimaisesti Euphoria-hitillään. Toiseksi eniten ääniä sai Venäjä. Kolmanneksi kisassa tuli Serbia.
Euroviisut raikaa Bakussa
Viisuvoittaja selviää yöllä yhden aikaan. Lähetystä voi seurata suorana Yle TV2:ssa.
McDonald’silla ei vaateita pellekaappauksesta
Lahdet tuovat Saamen Kansallisteatterin lavalle
Kokkolan kaupunginteatterin johtajakaksikko Ari-Pekka ja Jarkko Lahti jatkaa pohjoista teemaa Kansallisteatterissa. He ovat tehneet sopimuksen saamelaisaiheisen trilogian käsikirjoittamisesta ja tuottamisesta teatterille.
Laaja ITE-kokoelma Kaustisen kunnalle?
Kaustisen kunta on vain allekirjoituksen päässä laajan ITE-taidekokoelman omistuksesta. Kansanmusiikkisäätiön konkurssipesän tavaroihin lukeutuvalle kokoelmalle kunta on miettinyt jo uuden osoitteenkin: taulut halutaan esille K.H. Renlundin museoon.
Gugi Kokljuschkinille musiikkineuvoksen arvonimi
Topmostin laulaja tuki myöhemmin muita artisteja Katri Helenasta Children of Bodomiin.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.