Siivoojille satelee uusia työpaikkoja
Yksityisiä kiinteistöpalveluja tarjoavat yritykset työllistävät Suomessa noin 50 000 ihmistä.
Kuva: YLE / Arja Lento
Kiinteistöpalveluyritykset ovat palkanneet alkuvuoden aikana 3 000 työntekijää. Määrästä arviolta puolet on kokonaan uusia työpaikkoja. Ala on kärsinyt jo useita vuosia työvoimapulasta.
Tiedot käyvät ilmi Kiinteistöpalvelut ry:n jäsenkyselystä.
Yhdistyksen toimitusjohtaja Pia Gramén arvioi, että tammi-maaliskuussa palkatuista kolmestatuhannesta ihmisestä noin puolet on tavanomaista työvoiman vaihtuvuutta.
Uusia työpaikkoja alalle on tullut siis noin 1 500 kolmessa kuukaudessa. Saman vauhdin odotetaan jatkuvan loppuvuodenkin ajan.
Gramén arvio, tämän vuoden alalle palkataan 10 000 henkilöä. Työvoiman vaihtuvuus huomioonotettuna uusia työpaikkoja tulisi hänen mukaan viisi tuhatta.
Suurin osa palkatuista on siivoojia. Lisäksi kiinteistöpalveluihin kuuluu muutakin kiinteistöhuoltoa ja turvapalveluja. Työntekijöistä yli 90 prosenttia tekee kokopäiväistä työtä.
Myös kotitaloustyön verovähennysoikeus on lisännyt siivoojien töitä. Eniten uutta työvoimaa tarvitaan kuitenkin toimisto- ja toimitilasiivoukseen.
Ala on kärsinyt pitkään työvoimapulasta. Graménin mukaan nyt työvoimaa on ainakin väliaikaisesti hyvin tarjolla.
Kaikkiaan yksityisiä kiinteistöpalveluja tarjoavat yritykset työllistävät Suomessa noin 50 000 ihmistä.
YLE Uutiset