yle.fi


Olet tässä

YLEn Jungner: Digita on liian kallis

julkaistu 9.12.2009 klo 19:10, päivitetty 9.12.2009 klo 20:14
Mikael Jungner

Mikael Jungner

Kuva: YLE

Yleisradion toimitusjohtaja Mikael Jungner väläyttää kilpailevan televisioverkon perustamista Digitan rinnalle. Jungnerin mielestä kilpailulle olisi tarvetta, koska television valtakunnallisista lähetysverkoista vastaavan Digitan hinnat ovat liian kalliit.

YLE ja muut tv-yhtiöt neuvottelevat ensi vuonna Digitan kanssa vuosien 2011 ja 2016 välisistä maksuista. Jungner toivoo monopoliasemassa olevan Digitan laskevan hintojaan. Jos käypää hintaa ei löydy, on mahdollista, että YLE ja muut tv-yhtiöt perustavat oman lähetysverkkonsa.

Yleisradio on myös ankaralla laihdutuskuurilla. Yhtiön on leikattava menojaan vuoden 2012 loppuun mennessä runsaalla 30 miljoonalla eurolla.

Eniten leikataan sisällöistä, mutta toiseksi ankarimmin menosirppi iskee jakelusta koituviin kustannuksiin.

YLE Uutiset

Jatka tästä