Kemian lakko laajenemassa
Kuva: YLE
Kemianteollisuuden ylempien toimihenkilöiden lakko on laajenemassa. YTN on päättänyt, että kaikki kemian alan ylemmät toimihenkilöt marssivat ulos työpaikoiltaan 1. huhtikuuta klo 12, ja pääsiäisen jälkeen 6. huhtikuuta aamukuudelta menevät toistaiseksi lakkoon kaikki alan 20 suurimman yrityksen ylemmät toimihenkilöt.
YTN:n puheenjohtaja Heikki Kauppi sanoo, että järeämpiin toimiin on pakko turvautua, koska työnantajapuoli ei suostu edelleenkään neuvottelemaan työehtosopimuksesta. Hän sanoo pitävänsä tilannetta kohtuuttomana.
Kemianteollisuuden ylemmät toimihenkilöt ovat porrastetusti lakossa kaksi päivää kerrallaan 26. maaliskuuta saakka. Lakon piiriin kuuluu 20 kemian alan suuryritystä kuten lääkeyhtiö Orion ja Neste Oil. Kemian alalla työskentelee 7 500 ylempää toimihenkilöä.
Lääkäriliitolta tukea lakkolaisille
Suomen Lääkäriliitto suosittaa jäsenilleen osallistumista YTN:n kemian teollisuuden lakkoon. Lääkäreitä työskentelee kemian teollisuudessa noin 100. Valtaosa heistä on lääketeollisuuden palveluksessa.
Lääkäriliiton hallitus käsitteli torstaina kokouksessaan YTN:n työtaistelua.
YLE Uutiset