yle.fi


Olet tässä

Suurimmat puolueet eivät innostu turkistarhauskiellosta

julkaistu 10.3.2010 klo 07:30, päivitetty 13.3.2010 klo 20:23

Tarhakettu

Kuva: YLE

Suurimpien puolueiden eduskuntaryhmien johdossa ei ole kiinnostusta ottaa turkistarhauksen kieltoa seuraavaan hallitusohjelmaan, kertoo Verkkoapila. Lehti kysyi asiaa eduskuntaryhmien puheenjohtajistoon kuuluvilta kansanedustajilta.

Keskustan ryhmän puheenjohtaja Timo Kalli ei halua turkistarhausta hallitusohjelman aiheeksi. Kokoomuksen ryhmän varapuheenjohtaja Marja Tiura ja sosiaalidemokraattien ryhmän varapuheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natri eivät liioin näe, että tarhauksen kielto olisi oikea ratkaisu. He kuitenkin huomauttavat, että eläinten kohtelua on parannettava.

RKP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Mats Nylund sanoo, että turkistarhauksen kieltoa ei missään tapauksessa pidä ottaa hallitusohjelmaan.

Turkistarhauksen kieltoa ajaisivat vasemmistoliitto ja vihreät. Vasemmistoliiton ryhmäjohtaja Annika Lapintien mielestä turkistarhauskielto on otettava seuraavaan hallitusohjelmaan. Vihreiden ryhmän varapuheenjohtaja Kirsi Ojansuu sanoo, että joitakin askelia tarhauskiellon suuntaan tulee ottaa.

YLE Uutiset

Jatka tästä