Tampere |

Tampereen lukkovarkaat paljastivat henkilöllisyytensä

Patosillalta lemmenlukkoja taideteoksensa tekotarpeiksi vieneet taiteilijat astuivat keskiviikkoaamuna julkisuuten. Lukkovarkaiksi ilmoittautuivat taiteilijat Kaija Papu ja Antti Pussinen.

One love -ryhmän jäsenet Antti Pussinen ja Kaija Papu
Antti Pussinen ja Kaija Papu sulattivat sillankaiteesta irroittamansa lemmenlukot kuutioksi. Kuva: Tampereen Taidemuseo

Tamperelaisten viikon mittaan kasvaneen kiukun kohde on saanut kasvot ja nimet. Tammerkosken ylittävän Patosillan kaiteeseen kiinnitettyjen lemmenlukkojen irrottamisesta ja taideteokseksi sulattamisesta vastasivat taiteilijat Kaija Papu ja Antti Pussinen.

Tiedotusvälineille lähettämässään tiedotteessa taiteilijat kertovat halunneensa muovata lukkometallista veistoksen, joka symbolisoi rakkautta yhdistävänä voimana.

- Installaation lähtökohtana oli ihmetys lukosta rakkauden symbolina. Mielestämme rakkauden ei kuulu kahlita vaan vapauttaa, taiteilijat kirjoittavat.

Yle Tampereen haastattelema Kaija Papu kertoo, että tempausta on suunniteltu jo pitkään.

- Tätä on mietitty yli vuoden ajan. Myös Triennaalin kuraattorin Veikko Halmetojan kanssa tempauksen hyvistä ja huonoista puolista keskusteltiin jo vuosi sitten.

Mielipahasta pahoillaan

Taiteilijakaksikko kertoo olevansa kiinnostunut julkisesta tilasta ja siihen liittyvistä konflikteista. Yleisön palautetta lukkoteoksesta osattiin odottaa, mutta ryöpyn rajuus yllätti.

Tarkoituksenamme ei ollut väheksyä tai loukata kenenkään rakkautta.

- Kaija Papu ja Antti Pussinen

- Siitä lähtien, kun lukkoja ilmestyi ne jakoivat kaupunkilaisten mielipiteet kahtia. Toiset pitivät niistä ja toiset olivat niistä närkästyneitä. Tarkoituksenamme ei ollut väheksyä tai loukata kenenkään rakkautta. Tämän takia olemme yllättyneitä tapauksen herättämän rakkaus- ja taidekeskustelun vihamielisyydestä.

Papu ja Pussinen sanovat olevansa yleisön mielipahasta pahoillaan.

- Pahoittelemme, jos joku lukkonsa laittanut henkilö on loukkaantunut teoksesta. Toivomme, että yhteisöllinen lukkoteos jatkaa vielä elämäänsä.

Jos Kaija Papu saisi päättää, hän sijoittaisi lukkoklöntin Triennaali-näyttelyn sulkeuduttua Patosillalle.

- Siinä se olisi ihmisten kosketeltavissa ja yhtä haavoittuvainen kuin lukot aidassa, taiteilija pohtii.

Ensin anonyymeinä

Lemmenlukot ovat viimeisen viikon ajan olleet takuuvarma puheenaihe Tampereella. Patosillan kaiteesta vietiin ensin satoja lemmenlukkoja, jotka löytyivät sittemmin Pirkanmaan 5. Triennaalin näyttelystä suureksi kuutioksi sulatettuna.

Asialla oli taiteilijaryhmä, josta ei tähän mennessä ole tiedetty juuri mitään. Kuvaamallaan videolla, jossa esitellään lukkojen irrottamista ja sulattamista, One love -ryhmä esiintyi naamioituneena.

Toivomme, että yhteisöllinen lukkoteos jatkaa vielä elämäänsä.

- Kaija Papu ja Antti Pussinen

Tempauksesta suuttuneet kaupunkilaiset vaativat tekijöitä astumaan esiin. Keskiviikkoaamuna nämä vihdoin tekivät niin.

- Nimettömyydellä on ollut tarkoitus keskittää huomio tekoon, teokseen ja lukkoihin ilmiönä. Taiteilijoiden anonyymiys viittasi lukkojen laittajien anonymiteettiin. Nyt kun osa lukkojen laittajista on tullut esiin omilla nimillään, halusimme tehdä samoin, Kaija Papu ja Antti Pussinen perustelevat piiloleikkiään.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä