Kymenlaakso |

Tangokuningas palasi juurilleen

Vuoden 2008 tangokuningas Jukka Hallikainen on palannut sukujuurilleen Miehikkälään. Ahkerasti keikkaileva laulaja toivoo, että elämä pienellä paikkakunnalla tekee arjesta rauhallisempaa.

Jukka Hallikainen osallistui Kymenlaakson radion Maija Tuunilan kanssa Nenäpäiväkeräykseen. Kuva: YLE / Jaakko Mäntymaa

Suunnitelma Miehikkälään muuttamisesta oli hautunut tangokuninkaan mielessä jo pitkään. Ennen muuttoa ura oli kuitenkin saatava riittävälle tasolle, jotta pienelle paikkakunnalle siirtyminen ei tyrehdyttäisi keikkatarjouksia.

- En voi sanoa, että ura olisi lähtenyt jotenkin huimaan lentoon, mutta sellaista tasaisen varmaa on ollut. Se antoi mahdollisuuden muuttaa tänne, kertoo kolmisen kuukautta Miehikkälässä majaillut Hallikainen.

Ennen unelman toteuttamista Hallikaisen oli vakuutettava myös vaimo Miehikkälän ihanuudesta.

- Ei se aluksi ollut hirveän helppoa, mutta olen yrittänyt sitä jo kymmenen vuotta, Hallikainen veistelee.

Lopullisen päätöksen syntymistä edesauttoi vaimon Kotkasta saama työpaikka.

- Ja kun aloimme suunnitella kämppää, annoin rouvalla vapaat kädet. Minä vain rakensin. Lapsetkin ovat tykänneet muuttaa, kun heillä oli täällä ennestään tuttuja kavereita, sanoo Hallikainen tyytyväisenä.



Keikkaa pukkaa

Muuton myötä Hallikainen toivoo oman elämänsä rauhoittuvan.

- Pääkaupunkiseudulla olisi täytynyt olla joka ilta jossain kissanristiäisissä edustamassa, toteaa Hallikainen ja myöntää olevansa huono sanomaan "ei".

Perheen talo valmistui torstaina, joten ensimmäinen yö omassa talossa on nyt takana.

- Eilen oli käyttöönottotarkastus ja se meni läpi niin että heilahti. Jokainen naula ja lista on paikallaan! Aamulla piti kyllä katsoa pari kertaa ympärilleen, että missä ihmeessä on ovi, nauraa Hallikainen.

Keikkailun ja talon rakentamisen yhdistäminen on vaatinut venymistä ja öistä ajelua. Viikonloppuisin Hallikainen on kuitenkin keskittynyt puhtaasti keikkailuun.

- Keikkoja on kymmenestä kahteenkymmeneen kuukaudessa. Kyllä sitä tulisi toimeen vähemmälläkin, mutta ura on vielä sen verran kehitysvaiheessa, että teen kaikki mitä tulee vastaan, Hallikainen perustelee.



Lööppijulkisuus olisi vain haitaksi



Koska tangokuninkaallisia tulee Suomessa joka vuosi lisää, musiikkiympyröihin murtautuminen ja paikkansa säilyttäminen vaatii panostamista.

- Teen edelleen hulluna töitä. Olen jatkuvasti puhelin kourassa tyrkyttämässä itseäni tai vastaamassa kyselyihin. Teen sekä juontohommia että lauluhommia, Hallikainen listaa.

Hän uskoo, että menestys on syntynyt yhteistyössä kuulijoiden kanssa.

- Olen vain ollut oma itseni. Kun meillä on mukavaa, ja yleisöllä on mukavaa, niin kyllä niitä töitäkin riittää, tangokuningas tiivistää.

Lööppijulkisuutta Hallikainen on pyrkinyt aktiivisesti välttämään. Hän uskookin, että julkinen juopottelu tai tappelu lähinnä haittaisi keikkojen saamista.

- Enkä minä aja juuri ylinopeuttakaan. Poliisille terveisiä, Hallikainen naurahtaa.

Lähteet:
YLE Kymenlaakso / Katariina Luoma

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kymenlaakso

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä