Turku |

Tanssilavakulttuurissa uudet tuulet Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomen tanssilavat on perinteisesti omistettu vain iskelmämusiikille. Turussa Uittamon tanssipaviljongin ja Hirvensalon Peurakallio lavoilla soitetaan kuitenkin kokeellista konemusiikkia ja raskasta rockia.

2207 TKU Uittamo paviljonki Tapani Kansa Ilmiö! julisteet
Tapani Kansa ja Ilmiö! kokeellisen musiikin festivaali esiintyvät peräkkäisinä päivinä Uittamon tanssipaviljongissa. Kuva: YLE / Rami Kolehmainen

Varsinais-Suomen lähes kahdestakymmenestä tanssilavasta miltei jokainen on kärsinyt jossain määrin helteestä ja se on vaikuttanut kävijämääriin. Tästä huolimatta vain harvat tanssilavat ovat avanneet ovensa erilaisille tanssi- ja musiikkijuhlille.

– 1980-luvulla oli Juice soittamassa, mutta muuten ei ole ollut muuta kuin tanssimusiikkia, kertoo Raision tanssilava Huvilinnun tiloista vastaava Markku Appel.

Uudet tuulet tanssilavoilla

Varsinais-Suomen tanssilavoilla harvinaisia poikkeuksia tänä kesänä edustavat Uittamon paviljonki ja Peurakallion tanssilavat.

Uittamon tanssipaviljongissa esiintyy tänä viikonloppuna peräkkäisinä päivinä Tapani Kansa ja kokeellisen sekä elektronisen musiikin festivaali, Ilmiö!

Ilmiö! järjestää nyt toistamiseen Varsinais-Suomen Bändiyhdistys ry. (VASB ry.). Yhdistyksen tarkoitus on saada 20–30 yhtyeen bändikeskus Turkuun.

Tänä vuonna festivaalissa esiintyy niin suomalaisia kuin kansainvälisiä artisteja. Mukana on muun muassa maailman mainetta niittänyt suomalaisyhtye Cleaning Women, jotka soittavat siivousvälineistä rakennetuilla soittimilla. Kansainvälistä väriä tuovat esimerkiksi pietarilainen Markscheider Kunst, joka tarjoaa latinalaista ska- ja reggae-musiikkia sekä jänispuvussa elektronista tanssimusiikkia soittava ranskalainen Eat Rabbit.

Uittamon naularannassa järjestetään iltapäivän aikana myös ilmainen ja koko perheelle sopiva RantaIlmiö tapahtuma.

– Pienenä kävin uimassa Uittamolla ja ajattelin myöhemmin, että kuinka harva tietääkään tästä kauniista paikasta. Eli ajatus lähti paikasta ja Ilmiö! on sen ajatuksen lapsi. Sitten kun omistajilla eli Turun Tovereilla oli asiaan kiinnostusta, alettiin asioita järjestää. Paikka luo yleisörajoitteita mutta tavoitteena onkin pieni tasokas festivaali, jossa esiintyy muutama laadukas kansainvälinen artisti, festivaalin tuottaja Tuomas Sara kertoo Ilmiön synnystä ja tulevaisuudesta.

Rockia ja heavyä hiljaiselle tanssilavalle

Turun moottoripyöräkulttuuri ry. puolestaan järjestää Turku Bikerfest -tapahtuman elokuussa Hirvensalon Peurakallion tanssilavalla. Ainutlaatuisessa tapahtumassa soi raskas rock- ja heavy-musiikki. Tilaisuuteen on kutsuttu musiikin lisäksi moottoripyöräilyn ystäviä Suomesta ja muista pohjoismaista.

– Paikalle voi tulla millä merkeillä tahansa. Mitään kerhoa ei korosteta. Kaikki eivät ole kuitenkaan tervetulleita. Pitää olla todellinen moottoripyöräilyn ystävä. Huomioliivinen Yamaha kuski voi jättää tulematta, joskin tuskin moni heistä viihtyisikään juhlissa. Osa porukoista tosin tulee vain musiikin perässä, kertoo Tommy Silvennoinen, joka on yksi tapahtuman järjestäjistä.

Ilmiö!-festivaali Uittamon tanssipaviljongilla 24.7 ja Turku BikerFest Hirvensalon Peurakallion tanssilavalla 20.–22.8.

Lähteet:
YLE Turku / Rami Kolehmainen

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Kotimaa

Hyvinkään asemies ampui katolta - yksi kuoli, 8 loukkaantui

Hyvinkäällä sattui yöllä ampumistapaus, jossa kuoli yksi ihminen ja haavoittui yhdeksän. Poliisi eristi alueen tutkintaa varten.

Hyvinkäällä on ammuskeltu perjantain ja lauantain vastaisena yönä. Ammuskelussa on kuollut yksi ja loukkaantunut kahdeksan henkilöä. Loukkaantuneista kahden tila on kriittinen, kertoo Keski-Uudenmaan poliisi.

  • Ylimääräinen uutislähetys klo 7.30, TV1. Radiouutiset puolen tunnin välein.

  • Olitko paikalla Hyvinkäällä ampumistapauksen sattuessa? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi.

  • Lähetä kuvasi tai videosi meille numeroon 16149 tai sähköpostilla osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä