Tapakouluttaja: Syökää yhdessä kotona
Tapakouluttaja Kaarina Suonperä patistaa vanhempia olemaan esimerkkinä lasten ruokailutapojen kehittymisessä. Suonperä kiertää Suomen kouluja yhdessä usean elintarvikealan yrityksen kanssa. Tiistaina hyviä tapoja opittiin Salossa.
Keskustan koulun kuudesluokkalaiselle Kasperi Immoselle valkeni lautasliinan merkitys.
- Se laitetaan housujen päälle, niin ei likastu jos jotain tippuu, mutta sillä myös pitää pyyhkiä suu ennen kuin juo lasista, Kasperi opettaa.
- Aivan ihanan oikea vastaus, tapakouluttaja Kaarina Suonperä kehuu.
"Käyttäkää aikaa kotona ruokailuun"
Ruokalautasella hyvät tavat -kampanja on usean tahon yhteistyön tulos. Tapakoulutuskierrosta tukemaan on painettu myös opaskirjanen, jossa mukana ovat ravintolaketju Fransmannin ja Tapaseura -yhdistyksen lisäksi myös Hartwall, HK Ruokatalo, Nestlé, Duni ja kirjapaino Libris.
Pelkästään tekstiä lukemalla eivät hyvät tavat kuitenkaan lapseen, nuoreen tai aikuiseen siirry.
- Tällä kampanjalla on myös viesti vanhemmille, että enemmän söisimme yhdessä kotona. Ei pelkästään mikrossa lämmittäen. Lapset ovat hyvin oppivaisia, ja siinä meillä vanhemmilla on vastuu. Joskus tuntuu siltä, että vanhemmat ennemminkin tarvitsisivat tällaista kurssia kuin lapset, Suonperä toteaa.
- Totisella käskemisellä ei oppi perille mene, vaan ruokailusta ja hyvistä tavoista pitää innostua.
Suonperä on huolissaan koulujen kiireisten lounastaukojen vaikutuksista.
- Siinä ajassa pitäisi jonottaa, ottaa ruokaa, syödä rauhassa koulutoverit huomioon ottaen, ja vielä viedä lautaset pois ja kiittää henkilökuntaa. Se on melkoinen saavutus, jos onnistuu.
- Ruokailukulttuurimme on tällä tavalla päässyt vähän huonoksi, ja nyt lapset kantavat siitä vastuuta. Aikuisten tuleekin ryhdistyä, Suonperä patistaa.
- Tämän on minusta lapsista välittämistä. Puhuminen, neuvomien ja ohjaaminen opettaa samalla myös meitä aikuisia.
Koululaisista kummeja
Kampanjan yhteydessä käydään 15 paikkakunnalla. Silti näidenkään kuntien kouluista kaikki oppilaat eivät kursseille mahdu. Kurssitetuista tuleekin tästä syystä virallisia kummeja, jotka vievät opittuja taitoja eteenpäin.
Kummiluokat myös suunnittelevat koko koululle juhlakattauksen. Salon Keskustan koulun kuudeluokkalainen Ella Kaitala myöntää pilke silmäkulmassa, että opetettavaa on.
- Ei kouluruokailu suju näin hiljaa. Siellä puhutaan ja joskus aika kovaakin. Varmaan kerron nyt näistä opituista asioista, Ella toteaa.
Ja kuten kampanjan tavoitteena onkin, aikoo Ella viedä oppia myös kotiin.
- Varmasti opetan vanhemmilleni ne vaikeimmat asiat, niin niille tulee haastetta.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Kanootilla halki Turun keskustan
Aurajoen Kevätmelonta tuo kanoottiarmadan Halisista Förille. Aurajokisäätiö kutsuu mukaan myös perheet ja vasta-alkajat.
Varsinais-Suomen hätäkeskus tiedottaa, klo 06.10
Ruskolla Vahdon Kirkkotiellä rivitalopalono tilanne ohitse. Savunmuodostus vähentynyt.
Yksi kuollut rivitalo palossa Ruskolla
Huoneistopalo levisi rivitalon kaikkiin asuntoihin. Yksi ihminen on saanut surmansa ja yksi toimitettu sairaalahoitoon.
Kevätretkellä on hauskaa rapsutella eläimiä
Moni lapsi suuntaa kevätretkelle maatilalle. Loimaalla sijaitsevalla kotieläintilalla on käynnissä kevätsesongin huippu. Lapsiryhmiä risteilee pitkin pihoja. Suosikkieläin on pupu.
Saattohoito alkoi U-sairaalalle
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri lopettaa remonttirahojen syytämisen vanhaan U-sairaalaan. Alkuperäisestä saneeraussuunnitelmasta on osin luovuttu, sillä huonokuntoisten osastojen korjaus olisi tullut liian kalliiksi.
Kameravalvonnan puuttuminen hämmentää Salossa
Salon kaupungin kolme vuotta sitten asentamat valvontakamerat eivät ole toimineet koskaan. Asia paljastui tällä viikolla Salon Seudun Sanomien jutussa. Osa kaupunkilaisista pelkää rikollisuuden kasvavan.
Aulis Ruostepuro oli Turun teatterielämän voimahahmo
Pitkän linjan turkulainen teatterivaikuttaja Aulis Ruostepuro on kuollut 86-vuotiaana.
Perunasta kasvoi varteenotettava tuliaiskukka
Jos joku ilmoittaa nykyisin tuovansa perunaa pöytään, niin välttämättä kyse ei ole ruokatarpeista. Peruna on myös kesäkukka, joka kelpaa vaativallekin puutarhaharrastajalle.
Rakastetut haahkat palaavat Aurajokeen
Haahkat nousivat kulttuuripääkaupunkivuoden yleisösuosikeiksi. Jokirannan silmäniloina haahkat tulevat olemaan seuraavat kymmenen vuotta.
Lisälautta avustaa Saaristotiellä
Saaristotien viikonlopun autoruuhkia puretaan neljän lautan voimin. Perjantaina ja sunnuntaina Paraisten ja Nauvon välille lisätään varalautta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.