Tarjanne lähti kesäreitilleen pillit soiden
102-vuotias höyrylaiva Tarjanne irtosi Mustanlahden satamasta kesän ensimmäiselle reittimatkalleen keskiviikkoaamuna. Laivamatkojen ennakkovarauksia on tehty viime vuosien malliin. Tarjanteella uskotaankin matkustajia riittävän, jos vain kelit suosivat.
Tamperelainen Risto Leikas matkusti Tarjanteella ensimmäistä kertaa 75 vuotta sitten.
- Isän kanssa lähdettiin Näsijärven risteilylle. Ilma ei ollut erityisen kaunis. Tuuli puhalsi ja taisi vähän sadellakin. Matkustimme Virroille ja seuraavana päivänä takaisin. Yötä vietettiin laivassa.
5-vuotiaan mieleen painui pieniä yksityiskohtia matkan varrelta.
- Virtain rannassa katselimme mato-ongella olevia miehiä. Eräs heistä sai niin ison lahnan, että kylältä lähdettiin hakemaan haavia. Kotimatkalla höyrylaiva Pohjola ajoi Tarjannetta vastaan. Pohjolan kannella oli mies, joka soitti harmonikkaa.
Leikas tulee edelleen joka kevät katsomaan Tarjanteen ensimmäistä lähtöä Mustanlahden satamasta. Laivan pillien soitto on miehelle nostalginen ääni.
- Tulee sellainen kaihoisa tunne. Menneitä muistellen, Leikas sanoo.
Yritykset nihkeitä varaamaan matkoja
Kesän alku on kiireisintä aikaa niin Tarjanteella kuin Hopealinjojen muillakin laivoilla. Kauden aloituspäivän aamuna Hopealinjojen toimitusjohtajaa Pekka Räsästä hymyilytti.
- Aurinko paistaa ja laivaan tulee ihmisiä, mikäs tässä on ollessa. Toivotaan jatkossakin hyviä kesäkelejä, nehän ne ratkaisevat viime hetken lähtijöiden päätöksen.
Talouden taantuma ja taivaalla leijuvat tuhkapilvet vaikuttavat jossain määrin myös sisävesimatkailun suosioon. Tosin laman vaikutus näkyy laivayhtiöiden tilissä myös miinusmerkkinä, ainakin yritystilausten kohdalla.
- Yritysrintamalla ennakkomyynti on ollut kevään mittaan rauhallista. Lama näkyy, lompakot on napsautettu kiinni eikä firmoissa satsata matkailuun. Onneksi tavalliset tamperelaiset ja muut kotimaan matkaajat ovat viime vuosina taas löytäneet sisävesimatkailun, Räsänen sanoo.
Hopealinjojen tarjonnasta löytyy useita räätälöityjä laivamatka-huvitapahtuma-paketteja. Huviretkien lisäksi Tarjannetta käytetään edelleen jonkin verran myös liikennevälineenä vanhan ajan malliin.
- Asiakkaista löytyy paljon vanhempia pariskuntia, joilla on mökki Pohjois-Pirkanmaalla. He taittavat mökkimatkat laivalla. Varsinainen henkilöliikenne, jota on ollut 102 vuoden aikana, on tosin muuten hävinnyt kokonaan.
Moni haluaa Tarjanteen kyytiin vain laivan historiallisen viehätyksen vuoksi. Pekka Räsänen tietää syyksi Suomen vanhimman yhä reittiliikenteessä olevan höyrylaivan nostalgisuuden.
- Tarjanne on aikakapseli. Kun laivaan nousee, kaikki kiire unohtuu ja höyrykone puksuttaa hiljaa. Se on ihan oma maailmansa.
Tuoreimmat aiheesta: Tampere
Pirkanmaan maisema-alueet inventoidaan
Pirkanmaan valtakunnallisesti arvokkaiden maisema-alueiden joukkoon etsitään kesällä uusia kohteita.
Mökkeilijä ei ajattele omaa rantaa pidemmälle
Oman mökkirannan kunto ja kohtalo kiinnostavat kaikkia, mutta harva jaksaa huolehtia rantaan kytkeytyvän suuremman vesistön tilasta. Väkeä valistetaan nyt ajattelemaan vesiasioissa kauaskantoisemmin.
Kadonnut tamperelaismies löytyi
Kadonneeksi ilmoitettu Pentti Rantanen löytyi Turusta.
Köyhäkin pääsee kunnallisvaaliehdokkaaksi
Puolueet hakevat kiihtyvään tahtiin ehdokkaita syksyn kunnallisvaaleihin. Yle Tampere sai yleisöltä pyynnön selvittää, onko köyhällä asiaa valtuustoon.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Betoniautot saartoivat rattijuopon Ylöjärvellä
Koululaislapset joutuivat perjantaiaamuna väistelemään traktoria, jonka päihtynyt kuljettaja ohjasi bussipysäkille.
Viisisataa tahtoi mukaan TT:n Les Misérablesiin
Tampereen Teatteri antoi kaikille halukkaille mahdollisuuden hakea mukaan syksyllä 2013 ensi-iltansa saavaan Les Misérables -musikaaliin. 1800-luvun ranskalaisiin tunnelmiin pyrki viisisataa esiintymishaluista.
Poliisi kaipaa tietoja kadonneesta tamperelaismiehestä
63-vuotiaasta tamperelaisesta Pentti Rantasesta ei ole kuultu tiistai-illan jälkeen.
Insinöörejäkin tarvitaan vuokratyöläisiksi
Taloudellisesti epävarmoina aikoina työnantajat eivät palkkaa vakituista työvoimaa. Henkilöstövuokrausfirmat sijoittuvatkin nyt korkealle esimerkiksi Kauppalehden nopeimmin kasvavien yritysten listalla.
Tampereella sytytelty tulipaloja
Lämmin ilma on saanut aikuiset liikkeelle ja yö on ollut hätäkeskuksessa kaiken kaikkiaan kiireinen.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.