Tampere |

Tavase-sopimus puntarissa Kangasalla

Kangasalan valtuusto ottaa tänään kantaa kuntalaisaloitteeseen, jossa vaaditaan eroamista tekopohjavesihanke Tavasesta. Hankkeen vastustajat ovat evästäneet valtuutettuja seikkaperäisellä asiantuntijalausunnolla, jonka mukaan kunta voi irtautua Tavasen osakassopimuksesta.

Sadetusta.
Kuva: YLE / Petri Aaltonen

- Lausunnon mukaan eroamisen mahdollistavat kymmenen vuoden aikana rajusti muuttuneet olosuhteet. Lausuntoa oli kokoamassa vankka joukko lainoppineita ja vesiasiantuntijoita, sanoo entinen siviilioikeuden professori Aulis Aarnio Kangasalta.

Aarnion mukaan kysymys on siitä, voiko jokin osakaskunta irtautua osakaskuntien välisestä sopimuksesta. Sopimuksella on perustettu Tavase ja sitouduttu Tavasen toimintoihin. Irtautuminen vaatii neuvotteluja jäljellä olevien osakaskuntien kesken.

- Valkeakoski ja Akaa ovat jo irtautuneet. Pääkumppani on tietysti Tampereen kaupunki. Sen kanssa pitää käydä maltilliset neuvottelut teknisistä yksityiskohdista, joita irtautumien vaatii.

Keskustele uutisesta

Kuntalaisaloitteessa vaaditaan Kangasalaa luopumaan tekopohjavesihankkeesta. Paikkakunnalla onkin laadittu oikeusoppineiden ja vesiasiantuntijoiden lausunto tekopohjavesiyhtiö Tavasesta irtautumiseksi.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä