yle.fi


Olet tässä

Paavo Arhinmäen elämä ja teot

julkaistu 20.11.2011 klo 11:53
Paavo Arhinmäki

Kuva: Vasemmistoliitto

Kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki keräsi viime kevään eduskuntavaaleissa maan neljänneksi eniten ääniä. Seuraavaksi Vasemmistoliiton puheenjohtaja kokeilee, miten pitkälle rahkeet riittävät presidenttikilvassa.

Paavo Arhinmäen ajatuksia

”Mikä on raskaampaa kuin kulttuuri? Kaikki muu häviää paitsi kulttuuri.”

  • Ministerisalkkunsa painoarvosta Keski-Uusimaa-lehdessä 2.9.2011

”Jos se on populismia, ettei pyöritä asioita joka kulman kautta, vaan yrittää sanoa konkreettisesti, niin kyllä mä sitten oon populisti.”

  • Image-lehdessä 4/2007 kertoessaan tavastaan ilmaista asioita

”Jos v-tutukseen voisi kuolla, niin silloin se oli aika lähellä.”

  • City-lehdessä 18/2006, viitaten täpärään ulosjäämiseensä eduskunnasta vuoden 2003 vaaleissa

”Ei vasemmistolaisuus ole yhtä kuin joku kirja."

  • Marxin teksteistä ja vasemmistoaatteen perustasta Ylioppilaslehdessä 16.1.2004

Paavo Erkki Arhinmäki syntyi Helsingissä 13. joulukuuta 1976. Politiikasta Arhinmäki kiinnostui jo varhain, ja ensimmäisen lakkonsa hän järjesti jo ala-asteella sen jälkeen, kun ruokalasta oli loppunut ruoka. Yläasteella ja lukiossa hän toimi oppilaskunnan puheenjohtajana.

Ylioppilaaksi Arhinmäki kirjoitti Alppilan lukiosta vuonna 1995. Sen jälkeen hän siirtyi opiskelemaan sosiologiaa Helsingin yliopistoon, missä opinnot ovat edelleen kesken.

Puoluepolitiikka tuli kuvioihin 1996, kun Arhinmäkeä pyydettiin Vasemmistoliiton kunnallisvaaliehdokkaaksi. Vielä tuolloin äänet eivät riittäneet valtuustopaikkaan, mutta hänet valittiin Helsingin opetuslautakuntaan.

Helsingin kaupunginvaltuutettuna Arhinmäki on ollut vuodesta 2001. Samana vuonna hän aloitti Vasemmistonuorten puheenjohtajana, mitä tehtävää hän hoiti vuoteen 2005 saakka.

Kansanedustajaksi Arhinmäki pääsi keväällä 2007. Vasemmistoliiton johtoon hän kohosi 2009 toimittuaan ensin puolueen varapuheenjohtajana pari vuotta.

Jalkapallon ja erityisesti lontoolaisen Chelsean fanina tunnettu Arhinmäki pitää myös nykytaiteesta, erityisesti graffititaiteesta. Lempikirjailijoikseen hän mainitsee muun muassa Nick Hornbyn, Irvine Welshin ja Kjell Westön. Arhinmäki on itse kirjoittanut kirjan Punavihreä sukupolvi (2006), jossa hän kuvaa nuoruuttaan, yhteiskunnallista kehitystä ja nykypolitiikan tilaa.

Kevään 2011 eduskuntavaaleissa Arhinmäki oli Helsingin ylivoimaisesti suosituin ehdokas yli 17 000 äänellä. Tulos oikeutti neljänteen sijaan koko maan tuloksissa.

Puheenjohtajansa menestyksestä huolimatta Vasemmistoliitto koki eduskuntavaaleissa tappion. Kannatus jäi 8,1 prosenttiin, minkä seurauksena puolueen kansanedustajien määrä putosi 17:stä 14:ään.

Vasemmistoliitto oli mukana muodostamassa Jyrki Kataisen (kok.) johtamaa sateenkaarihallitusta. Hallitusneuvottelujen päätteeksi Arhinmäestä tehtiin kulttuuri-, urheilu- ja tasa-arvoministeri. Hän on ministerinä ensimmäistä kertaa.

Hallitus vaihtuu 2011-06-22. Jyrki Kataisen hallituksen virkaanastuminen. Uuden hallituksen tiedotustilaisuus Säätytalolla. Pöydän ääressä mm. valtiovarainministeri Jutta Urpilainen, pääministeri Jyrki Katainen, kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki ja ympäristöministeri Ville Niinistö. (Yle / Kari Kuukka)

Presidenttiehdokkuudestaan Arhinmäki ilmoitti marraskuun puolivälissä. Arhinmäki kertoi pantanneensa tietoa pitkään siksi, koska hän halusi hoitaa puolueen puheenjohtajan ja ministerin tehtäviä mahdollisimman keskittyneesti.

Paavo Arhinmäki. (Yle)

YLE Uutiset

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot