Helsinki |

Tekeekö särkikala comebackin?

Kaupat ja keittiöt valittavat särkikalan puutetta. Itämeren vesiä aiotaan parantaa nostamalla särkikaloja rysäkaupalla. Kestämättömästi kalastettu tuontikala on out ja lähikala on in. Tekeekö särkikala paluun suomalaiselle lautaselle? Vai laivataanko se Baltiaan?

Särkikaloja.
Särkikaloja. Kuva: Seppo Sarkkinen / YLE

Vielä menneinä vuosina särkikalat sopivat suomalaiseen suuhun. Vuosien vieriessä kansan luottamus ruotoisiin lähikaloihin kuitenkin rapistui.

Tänä syksynä suurkeittiöitä pyörittävät Palmia ja Caternet ovat ilmoittaneet palauttavansa kotimaiset särkikalat omille ruokalistoilleen. Ilmassa väreilee enteitä särkikalan paluusta, jota maa- ja metsätalousministeriön neuvotteleva virkamies Orian Bondestam on odottanut.

- Särkikalojen kanssa on tehty aika pitkään työtä, mutta usein on jääty puolitiehen. Nyt on päästy nopeasti eteenpäin ja minäkin olen syönyt työpaikkaruokalassani särkeä ja lahnaa, jota aiemmin ei ole näkynyt. Se on erinomainen uutinen.

Kalamarkkinoilla on lahnan mentävä aukko

Katsaus oman lähikaupan kala- tai säilykehyllylle kertoo olennaisen nykyisestä kalatarjonnasta. Kotimaisuus on harvinaista.

- Kotimaisen kalan tarjonta on pienentynyt pitkään ja tarjonta on ylipäätään ollut hirveän kapeaa. Se on ollut lähinnä sitä Norjan lohta mitä on saatu, valittelee Bondestam.

Poistokalastus kymmenkertaistaa särkisaaliin

Ensi keväästä alkaen Itämerestä nostetaan särkikaloja rysäkaupalla. Valtion tukeman ideana on parantaa Itämeren tilaa poistamalla kalojen mukana niihin sitoutuneita ravinteita. Yksin Uudenmaan merivesiltä on tarkoitus nostaa 1 425 tonnia särkikalaa, eli reilu kilo jokaista uusmaalaista kohden.

Määrä kymmenenkertaistaa vuoden 2010 särkisaaliin. Keittiöiden ja kauppojen voivat olla pian historiaa, vaikkei koko saalis sovikaan ruuaksi.

- Se on lähinnä lahnaa ja särkeä. Toki siinä on seassa paljon myös pientä kalaa, jolle ei vielä ole menekkiä, Bondestam arvioi.

Kevät kertoo, kuinka käy

Merialueiden poistokalastus on päässyt jo paikoin alkuun tänä syksynä. Kotkasta ja läntiseltä Uudeltamaalta saadut saaliit myytiin Viroon, jossa taidetaan niin särkikalojen käsittely kuin syöntikin. Suomessa särkikalojen käsittelyssä on kunnostauduttu Varsinais-Suomessa ja Pohjanmaalla.

Seuraavat suuret särkisaaliit on odotettavissa ensi keväänä, kunhan kalastajat saavat kalustonsa remontoitua. Talven aikana pitäisi myös rakentaa tarvittavat väliportaat kalastajan ja kuluttajan välille. Muussa tapauksessa ainakin Uudeltamaalta saattaa alkaa särkikalojen massavienti Suomenlahden toiselle puolelle - samaan aikaan kun maahan tuodaan valtavat määrät tuontikalaa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä