Kymenlaakso |

Tekniset pulmat Tammionselän hapetuksen kiusana

OXY on pilottihanke, jossa merenpohjan happitilannetta parannetaan hapetuslaitteiden avulla. Asiantuntijan mukaan viime vuosi oli vasta harjoittelua.

Hapetinlaite Vesijärvellä.
Kuva: YLE / Markku Lähdetluoma

Meriveden hapettaminen Haminan Tammionselällä jatkuu tänä kesänä. Pöyry -yhtiön koordinoima kolmivuotinen OXY-hanke käynnistyi viime vuonna, jolloin merenpohjaan asennettiin kolme hapetuslaitetta.

Tarkoituksena on vähentää Itämeren ravinnekuormitusta estämällä hapen loppuminen pohjasta. Vastaavaa tekniikkaa on kokeiltu järvissä, mutta ei juuri Suomen merialueilla.

Johtava asiantuntija Maarit Priha sanoo, että kokeilu ei onnistunut viime vuonna odotetulla tavalla teknisten ongelmien vuoksi. Esimerkiksi pitkin meren pohjaa vedetyt sähkökaapelit olivat vaurioituneet ja kovat tuulet aiheuttivat hapetuslaitteiden irtoamisia ja siirtymisiä.

Tammionselän ja vertailualueena toimineen Kotkaselän happipitoisuuksissa ei havaittu juurikaan eroja.

Hapetuslaitteiden sijaintia on tällä kertaa hieman muutettu uusien tietojen avulla. Tammion saaressa järjestetään lauantaina OXY-hankkeeseen liittyvä keskustelutilaisuus.

Tuoreimmat aiheesta: Kymenlaakso

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä