[näytä kuva: Kööpenhaminan ilmastokokouksen logo]
Kööpenhaminan ilmastokokouksen köyhimpiin kuuluvat osallistujat keskeyttivät maanantaina neuvottelut puoleksi päiväksi. Yhteisblokkina kokoukseen osallistuvat Afrikan maat ovat huolissaan siitä, että tuleva sopimus hylkää voimassa olevan Kioton sopimuksen.
Kehitysmaat jatkaisivat vielä Kioton sopimusta, kun taas esimerkiksi Yhdysvallat on selkeästi sanonut, ettei halua sille jatkoa. Kioton sopimus rajoittaa teollisuusmaiden, mutta ei kehitysmaiden päästömääriä.
Afrikkalaiset valtiot ilmoittivat iltapäivällä palaavansa neuvottelupöytään. Uutistoimisto Reutersin mukaan kehitysmaille on vakuutettu, että Kioton sopimus saa enemmän painoarvoa keskusteluissa.
Kööpenhaminassa olevan Suomen ulkoministeriön edustajan mukaan kyseessä ei ole ensimmäinen painostusyritys laatuaan.
- Tämä on tällaista ennenkin ollut, tässä nyt vähän aikaa pyöritellään päitä ennen kuin päästään neuvottelupöytään, sanoi neuvottelija Matti Nummelin ulkoministeriöstä aamulla alkaneen neuvotteluseisauksen jälkeen.
Kööpenhaminan ilmastokokouksessa yritetään sopia päästörajoitteita teollisuusmaille ja sitä, miten kehitysmaat saisi mukaan talkoisiin.
AP, Reuters, YLE Uutiset