[näytä kuva: Kelirikon varoitusmerkki. (YLE / Arja Lento) ]
Kevään kelirikosta odotetaan keskimääräisen vaikeaa muualla paitsi Pohjois-Suomessa, jossa tilanne saattaa olla tavallista huonompi. Kelirikko haittaa kuljetuksia etenkin Vaasan, Tampereen, Jyväskylän, Kuopion ja Joensuun seuduilla, jossa soratiet ovat erityisen alttiita ja käyttötarve suuri.
Sorateiden lisäksi kelirikosta kärsivät vähä käytetyt asfalttitiet. Liikennevirasto arvioi, että tänä vuonna painorajoituksia joudutaan asettamaan reilulle tuhannelle tiekilometrille. Painorajoitukset haittaavat etenkin puukuljetuksia.
Viime vuonna painorajoitukset koskivat 1 350 tiekilometriä. Erityisen vaikeina vuosina rajoituksia on ollut yli 2 000 tiekilometrillä.
Pahimmillaan tämän kevään kelirikosta saattaa kuitenkin tulla melko vaikea, sillä ennustaminen on hankalaa, myös poikkeuksellisen talven vuoksi. Yöpakkaset sekä tuuliset ja aurinkoiset päivät helpottavat kelirikkoa, kun taas runsaat kevätsateet ja maan nopea sulamien vaikeuttavat tilannetta.
Tänä vuonna kelirikosta kärsiviä teitä korjataan 300 kilometriä ja siltoja 30 kappaletta. Kaikkiaan korjausrahaa on varattu 36 miljoonaa euroa. Korjaukset tehdään ensisijaisesti puukuljetusten kannalta kriittisille tieosuuksille.
YLE Uutiset