Maitosota ajoi maitotilat ahdinkoon

julkaistu 19.3.2010 klo 17:17, päivitetty 19.3.2010 klo 22:11

Valion ja Arlan Ingmanin maitosota on laskenut maidon tuottajahinnan historialliseen pohjalukemaan ja ajanut maidontuottajat kannattavuuskriisiin. Pahimmassa tilanteessa ovat Etelä-Suomen lähes 3 000 lypsykarjatilaa joiden EU-tuki on kaikkein pienin. MTK:n mukaan lypsykarjatiloilla hivuttaudutaan tällä hintatasolla kohti konkurssiaaltoa.

Maitolitran tuottajahinta on laskenut vuodessa noin 40 sentistä 30 senttiin. Hyvästä maidontuotannosta palkitulla Kairisen tilalla on 61 lehmää. Hinnan romahtaminen on katastrofi.

- Nyt on investoitu ja tehostettu, mutta pikkuhiljaaa meiltä kaikilta on vedetty mattoa jalkojen alta. Kaikki me rakennemuutokseen osallistuneet olemme lirissä, Seija Kairinen sanoo.

Suomessa on 11 000 maitotilaa. Niistä liki 3 000 on etelässä, AB-alueella eli pienimmän EU-tuen piirissä.

Noin 500 000 litraa vuodessa tuottava maitotila saa EU-tukea etelän AB-alueella 16 500 euroa. Jos tämä navetta lennätettäisiin lehmineen päivineen Rovaniemen pohjoispuolelle, niin EU-tukea heruisi 155 500 euroa vuodessa. Pohjois-Pohjanmaalla tuki on 44 500 euroa.

Senteistä tuhansien tappiot

Kairisen mukaan tilanne on riistäytynyt käsistä, sillä tasa-arvon mukaan samasta työstä pitäisi saada samaa palkkaa.

- Kaikkein surullisinta on se, että emme saa enää palkkaa työstämme. Joudumme ottamaan elämiseen lainaa, Kairinen kertoo.

Suomessa tuotettiin viime vuonna noin 2,3 miljardia litraa maitoa, saman verran kuin kulutettiin. Valion ja Arla Ingmanin raju kilpa markkinoista lisää maidon ja muiden maitotuotteiden tuontia.

- Viisi senttiä maidon litrahinnassa merkitsee viittä tuhatta ja tarkoittaa 25 000 euron menetyksiä meidän tilalla, Kairinen huomauttaa.

MTK:n mukaan tilanne on hälyttävä , sillä töitä tehdään niin kauan kuin jaksetaan ja samalla hivuttaudutaan kohti konkurssiaaltoa.

YLE Uutiset / Pirjo Peltoniemi

Tuoreimmat