Mustikka on nyt superfood

julkaistu 10.3.2010 klo 20:30, päivitetty 11.3.2010 klo 08:41

[näytä kuva:  Suomalaiset ovat innostuneet ostamaan Kiinan vuoristossa kasvavia koji-marjoja. (YLE) ]

Superfood on uusin ruokatrendi, jonka avulla ihmisille markkinoidaan erilaisia luonnontuotteita. Superfoodina myydään esimerkiksi ulkomaisia ja kotimaisia marjoja ja niiden luvataan edistävän terveyttä.

Suomalaiset ovat innostuneet syömään Kiinan vuoristoissa kasvavia koji-marjoja. Marjat ovat niin sanottua superfoodia.

- Varsinkin koji-marjojen kohdalla kysyntä on kova. Se on varmaan ollut ensimmäinen tuote, mikä määritellään superfoodiksi ja mikä tuli meille myyntiin. Vällillä oli sellainen aika, että se oli kaikkialta loppu, kertoo myymäläpäällikkö Heidi Kesti Punnitse & Säästä -liikkeestä.

Muita ulkomaisia superfoodeja ovat esimerkiksi inkamarja, macajuuri ja erilaiset pähkinät. Kotimaisia tuotteista superfoodlistoille ovat päässet mustikka, puolukka ja vaikka porkkana. Superfoodina pidetään luonnon tuotteita, joissa on paljon terveydelle hyviä aineita.

Filomena Leppälä päätti kokeilla koji-marjoja luettuaan niistä lehdestä.

- Ajattelin kokeilla ja laittaa vaikka aamiaiseen, katotaan miten se vaikuttaa.

Terveellisiä, mutta ei terveysvaikutteisia

EU:n alaisessa virastossa erilaisia terveysväittämiä tutkivan Marina Heinosen mukaan superfood on terveellinen markkinakikka.

- Sehän on hienoa, että ihmiset tällaisen superfood-imagon villitseminä alkaa syödä näitä, että eihän siinä ole mitään huonoa, mutta se ei tarkoita, että kyseessä olisi terveysvaikutteinen tuote.

Terveysvaikutteisiakin luonnontuotteita toki on. Viimeksi viime viikolla Turun yliopisto julkaisi tutkimuksen jonka mukaan 155 grammaa kotimaisia marjoja päivittäin laskee riskiä saada aikuisiän diabetes. Superfoodiksi laskettavat tuotteet kuitenkin yleisesti edistävät enemmän hyvinvointia kuin varsinaista terveyttä. Ulkomaiset tuotteet ole sen parempia kuin kotimaiset.

Moni kaupassa kävijäkin on sitä mieltä, että kotimaiset tuotteet sopivat jugurtin joukkoon paremmin ja ovat ulkomaisia ekologisempia. Ostoksille tullut Elina Järvinen syö mielummin kotimaista mustikkaa kuin kiinalaista koji-marjaa.

- Mielestäni superfoodin taustalla on, että se on lähellä tuotettua ja tulee luonnosta. Paljon järkevämpäähän on syödä mustikkaa kuin tuoda jotain kojimarjaa tuolta kaukaa.

YLE Uutiset / Kirsi Tirkkonen

Kommentit

Kommentit

Uusimmat kommentit ensin | Vanhimmat kommentit ensin

mikkihiiri

11.3.2010 klo 05:28

Olisi loputtomat markkinat meidän marjoilla.
Eivät loppuisi marjatkaan kesken, olisivat superfoodia,
ja saataisiin ihmisille vielä töitä.
Mutta ei taida olla suomalaisesta enään metsään menijäksi.

muu maa...

11.3.2010 klo 00:05

Muistetaan myös toisinpäin. Kotimaiset tuotteet eivät ole sen parempia kuin ulkomaisetkaan. Mielenkiintoista, että Turun Yliopiston tutkimuksessa vain kotimaiset marjat sattavat ehkäistä aikuisiän diabetestä...
Ei sillä, etteivätkö olisi hyviä. Puolukoita menee joka päivä, mutta kyllä menee voita ja oliiviöljyä, ja goji-marjojakin satunnaisesti.

Tuoreimmat