Tutkimus: IPCC liioitteli sademetsien kuivumisuhkaa

julkaistu 15.3.2010 klo 11:07, päivitetty 15.3.2010 klo 16:51

[näytä kuva:  Ilmakuva Amazon-joen suistosta ja sen varrella olevasta sademetsästä. (Marcelo Sayao/EPA) ]

Amatsonin sademetsä ei ole erityisen herkkä ankarille kuivuuskausille, toisin kuin hallitustenvälinen ilmastopaneeli IPCC on sanonut. Bostonin yliopiston tutkimus tuo esiin uuden virhearvion IPCC:n ilmastonmuutosennusteissa.

IPCC on vuonna 2007 julkaisemassaan arvioraportissa arvioinut, että jopa 40 prosenttia Amatsonin sademetsästä reagoi hyvin voimakkaasti vähäisiinkin sateisuuden muutoksiin.

Sateiden väheneminen vähentäisi sademetsän kasvillisuutta siten, että metsä kuivuisi pois ja tilalle tulisi trooppista savannia. Samalla alueen vesitasapaino ja ilmasto muuttuisivat, IPCC ennusti. Ilmastonmuutoksen ennustetaan vähentävän Amatsonin alueen sateisuutta.

Bostonin yliopisto on tutkinut poikkeuksellisen kuivan vuoden 2005 vaikutuksia satelliittikuvista. Tutkimuksen mukaan kuvat eivät paljastaneet suuria muutoksia sademetsän vihreydessä. Voidaankin päätellä, että sademetsä kestää kuivuutta paremmin kuin IPCC ennusti.

Seudun asukkaille kuivuuskausi oli erittäin vaikea jokien ja järvien kuivuttua. Kaupungit kärsivät pahasta vesipulasta.

IPCC:n ennuste perustui ympäristöjärjestö WWF:n vuonna 2000 tekemään tutkimukseen. Daily Telegraph -sanomalehden haastattelema Britannian WWF:n edustaja sanoo tutkimuksen perustuneen kirjallisiin lähteisiin, joiden takana olivat arvostetut tutkijat. WWF:n mukaan uusi tutkimus on tärkeä lisä Amatsonin aluetta koskevaan tietoon.

Lehden haastattelema Leedsin yliopiston ilmastoasiantuntija Simon Lewis toteaa, että uusi tutkimus antaa tietoa lyhytaikaisten kuivuuskausien vaikutuksesta sademetsään. Pitkään jatkuvan kuivuuden vaikutus lienee kuitenkin toisenlainen, hän arvelee.

Bostonin yliopiston tutkimus on julkaistu tiedelehdessä Geophysical Research Letters. Tutkimuksen on rahoittanut Yhdysvaltain avaruushallinto Nasa.

IPCC on saanut viime kuukausina kiusallista julkisuutta sen arvioraportin sisältämien virheiden takia. Järjestö on päättänyt, että se teettää puolueettoman selvityksen virheiden syistä.

YLE Uutiset

Tuoreimmat