Zyskowicz vahvistaa Nova Groupin tuen presidentinvaaleissa

julkaistu 17.9.2009 klo 09:23, päivitetty 18.9.2009 klo 07:54

[näytä kuva:  Bem Zyskovicz eduskunnan istunnossa (Touko Yrttimaa / YLE) ]

Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz vahvistaa, että kokoomus sai Nova Groupilta tukea jo vuoden 2006 presidentinvaalikampanjaan. Zyskowicz sanoi YLE Radio 1:n Ykkösaamussa, että tämäkin tukiraha palautetaan torstaina konkurssipesälle.

- Todellakin Nova Group vuonna 2005 käsitykseni mukaan antoi 10 000 euroa kokoomukselle. Eilen sanottiin, että 5 000 euroa. Nyt en ole varma kumpi, Zyskowicz sanoo.

Hänen mukaansa summa on joka tapauksessa sisältymässä pottiin, jonka kokoomus omasta puolestaan ja viime eduskuntavaaleissa tukea saaneiden ehdokkaiden puolesta on antamassa torstaina Nova Groupin konkurssipesälle yhtenä könttänä.

Zyskowicz sanoi myös, että Nova Group ilmeisesesti yksin tai yhdessä joidenkin muiden yritysten kanssa maksoi ison ilmoituskierroksen keskiuusimalalaisiin lehtiin. Rahaliikenne tapahtui suoraan rahoittajien ja lehtiyhtiön välillä. Kokoomus ei koskaan nähnyt rahoja, mutta totta kai nekin tukivat kokoomuksen kampanjaa. Nyt pitää pohtia mitä niiden kanssa tehdään, hän sanoi.

Hän toteaa, että kokoomus ja kokoomuksen presidentinvaalikampanja oli tietysti edunsaaja ja puolueen ehdokasta Sauli Niinistöä mainostettiin lehdissä näillä rahoilla, vaikka rahat eivät koskaan kokoomuksen kassaan kilahtaneet eikä rahaliikenne kulkenut puolueen kautta. Toisaalta lehtiyhtiö oli edusaajana ja sai uutta ilmoittelua omille palstoilleen.

Zyskowicz arvioi, että kokoomus keskustelee lehtiyhtiön kanssa siitä, kuka on ollut hyödynsaajana ja minkä verran.

Zyskowicz: Vaaliavustuksissa ei sinänsä kielteistä

Eduskuntavaalien osalta kokoomuksessa on päätetty, että Nova Groupin konkurssipesään palautetaan kaikki, mitä kokoomus ja sen kansanedustajaehdokkaat ovat saaneet, Zyskowicz kertoi Ykkösaamulle.

Palautettavaksi tulevat sekä suoraan Nova Groupilta saadut rahat että yhtiön osuus Kehittyvien maakuntien Suomen kautta saadusta tuesta.

Hän huomauttaa, ettei rahoja palauteta siksi, että tuolloin ehdokkaiden tai puolueen olisi ollut jotenkin väärin saada vaalitukea. Zyskowiczin mukaan vaaliavustuksissa sinänsä ei ole mitään kielteistä.

Sen sijaan palautuksen syy on se, että nyt jälkikäteen tiedetään, että yritys lahjoitti poliittiseen toimintaan enemmän tukea kuin sillä oli varaa ja meni myöhemmin nurin eri syistä.

YLE Uutiset

Kommentit

Kommentit

Uusimmat kommentit ensin | Vanhimmat kommentit ensin

IKL

17.9.2009 klo 19:29

Jotakin rehellisyyttä vasemmiston puolelta pitää saada. SDP:n miljonatuet SAK:ta ja sen alaisilta liitoilta. Vilpillistä menettelyä, koska ay- maksuista saa verovähennyksen. Entäs sitten Tradekan 100 000 euroa vasemmistoliitolle, vaikka firma tuotti viime vuonna 18.1 milj. euroa tappiota. On makuasia miksi sitäkin kutsutaan, mielestäni se oli varkaus osakkailta. Se vasemmiston rahoitus media kunnolla julki. Sitten näette, että porvarit ovat saaneet vain taskurahoja ja vasemmiston edustajat rellestää yhteiskunnan kustannuksella.

Ihme ja kumma

17.9.2009 klo 19:23

Nova on jakanut tolkuttoman paljon rahaa poliitikoille ja muille tahoille. Kuinkahan suurista summista yhteensä lieneekään kysymys? Velkojien tiesivät varmasti jäävän nuolemaan näppejään. Rahaa on jaettu aivan hillittömästi eikä kaikki tule koskaan tietoon, kun ei oikein hyviä tilintarkastajia taida Suomesta edes löytyä. Ilmi välistä tulee niin käsittämättömiä juttuja "Tilintarkastuksessa ei havaittu mitään..."

Tuoreimmat