Erikoiskaupan kasvu nopeutui joulukuussa. Myynti kasvoi 2,4 prosenttia edellisvuoden joulukuusta, kun kasvu vielä marraskuussa jäi puoleen prosenttiin. Selvimmässä kasvussa oli urheiluvälineiden ja optisen alan kauppa. Koko viime vuonna erikoiskaupan myynti laski 6,6 prosenttia.
Viime vuonna erikoiskaupan myynti laski eniten vene- ja veneilytarvikkeiden kaupassa. Laskua tuli myös kännykkä- ja kodinkone- sekä viihde-elektroniikkakaupassa. Rautakaupoissakin kauppa hyytyi.
Viime vuonna kasvun puolelle ylsivät urheiluväline- ja optisen alan kauppa sekä kukkien ja kasvien myynti.
Ruoka tasaa muutoksia
Joulukuussa koko vähittäiskauppa kasvoi prosenttiyksikön erikoiskauppaa enemmän, 3,4 prosenttia.
Koko viime vuonna vähittäiskaupan myynti laski 1,7 prosenttia, eli selvästi erikoiskauppaa vähemmän. Vähittäiskaupassa muutoksia suuntaan ja toiseen tasaa ruoka, joka käy kaupaksi niin taantumassa kuin nousukaudellakin.
YLE Uutiset