Kalli syyttää Lindéniä YLE-sotkusta - ratkaisut ensi viikkoon

julkaistu 18.3.2010 klo 20:10, päivitetty 19.3.2010 klo 14:43

Suurimman hallituspuolueen keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Timo Kalli pitää viestintäministeri Suvi Lindeniä (kok.) syyllisenä YLEn rahoitusneuvottelujen takkuamiseen. Eduskuntaryhmien puheenjohtajat eivät torstaina onnistuneet sopimaan uudistuksen aikataulusta tai rahoitusmallista.

- Esittelevän ministerin viimeaikaiset ulostulot eivät edesauttaneet sovun löytymistä. Ei voi antaa kaikkia tyylipisteitä., Kalli sanoo YLE Uutisille.

Kalli viittaa viestintäministeri Lindenin poukkoileviin lausuntoihin. Hän on viimeksi vaatinut YLEn toiminnan rahoittamista valtion budjetista. Lisäksi hän esitti YLE-uudistusten siirtämistä seuraavalle hallitukselle.

- Eduskuntaryhmien tehtävä on yrittää löytää sopua niin kauan kuin aikaa on. Niin tärkeästä asiasta on kysymys, Kalli linjaa.

Eduskuntaryhmien puheenjohtajat yrittävät vielä ensi viikon tiistaina löytää yksimielisyyden uudistuksen periaatteista ja aikataulusta.

Kalli toisti ryhmien puheenjohtajien pitävän tärkeänä, että uudistuksen kanssa päästään eteenpäin. Hän luonnehti keskusteluilmapiiriä myönteiseksi. Hänen mukaansa budjettirahoitus ei kuitenkaan ole mahdollista.

Lindén perusteli viime viikolla YLE-uudistuksen siirtoa sillä, että kokonaisuudistuksella ei ollut hänestä riittävää parlamentaarista tukea, vaikka hallinnon uudistamisesta on hallitusryhmien kesken päästy sopuun.

YLE Uutiset

Kommentit

Kommentit

Uusimmat kommentit ensin | Vanhimmat kommentit ensin

DTK

19.3.2010 klo 07:36


Vai että ihan syyllinen! Linden teki ihan oikein. Kansanedustajat edustavat kansan tahtoa, näin se vaan on Edustaja Kalli.

Ennen rahoituspäätöksiä pitää YLE:n roolia määritellä uudestaan. En mitenkään voi sulattaa että eduskunnan tiedoitus voisi maksaa 450 miljoona Egeä vuodessa

s<dfgsd

19.3.2010 klo 07:28

Miten maksu, jota ei tällä hetkellä kompensoida ja joka PIENENISI pitäisi yht'äkkiä kompensoida?

Tuoreimmat