NÄKÖKULMA: Islantilaiset ihmeissään kansanäänestyksestä

julkaistu 6.3.2010 klo 17:32, päivitetty 7.3.2010 klo 19:24

[näytä kuva:  Islantilainen mies äänesti kansanäänestyksessä Reykjavikissa lauantaina. (Reuters-tv) ]

Islantilaisilla on ainutlaatuinen mahdollisuus äänestää kansanäänestyksessä Icesave-nettipankin konkurssissa kärsineiden britti- ja hollantilaisasiakkaiden korvauksista. Mielenkiintoista on se, että se laki, josta nyt äänestetään on taaksejäänyttä elämää ja viime viikkojen aikana Islannin hallitus on saanut neuvoteltua paremmat ehdot, joista ei ole kuitenkaan kerrottu yksityiskohtia äänestäjille.

Kansanäänestyksellä ei siis ole juurikaan merkitystä ja jopa maan pääministeri on päättänyt pyhittää vaalipäivän kotiaskareille.

Kelataanpa vähän taaksepäin.

Icesave oli pari vuotta sitten lähinnä Hollannissa ja Britanniassa toiminut islantilaisen Landsbankin nettipankki.

Kun Islannin pankkimaailma romahti, myös Icesave meni konkurssiin. Kovilla koroilla asiakkaita haalineen pankin asiakkaat saivat sekä Hollannin, että Britannian hallituksilta suuremmat korvaukset, kuin mitä pankki olisi sopimusten mukaan joutunut maksamaan ja nyt ne perivät saataviaan konkurssikypsältä Islannilta.

Kukaan ei oikein osaa sanoa, kuinka paljon islantilaisten pitäisi näiden finanssiviikinkien seikkailuista maksaa, mutta yksi arvaus on 30 000 euroa/asukas viidentoista vuoden aikana.

Se on sellainen investointi, joka ei islantilaisia ilahduta.

Islannin demarivetoinen hallitus teki syksyllä lakiehdotuksen, jonka eduskunta hyväksyi, mutta kun taas presidentti tunsi kansalaisten suuren vastustuksen, niin hän kieltäytyi allekirjoittamasta korvauslakia ja nyt sitten kansanäänestetään.

Islannin kruunun arvo romahti kaksi vuotta sitten puoleen ja ennen käytännössä täystyöllisyydestä on romahdettu lähes 10 prosentin työttömyyteen. Islannin taloudessa on kuitenkin nähtävissä valoa, sillä täällä on kaksi keskeistä tuotantotekijää, joista maailmalla on pula: proteiineja eli kalaa ja energiaa, joka houkuttelee sijoituksia ja teollisuutta.

Ilman pohjoisten naapureiden, EU:n ja kansainvälisen valuuttarahaston lainoja Islanti ei kykene nousemaan ahdingostaan. Ongelmana islantilaisittain on vain juuri nyt se, että nämä lainanantajat vaativat sopua Icesave-riidassa. Hollanti on jopa ilmoittanut vastustavansa Islannin EU-jäsenyyttä, jollei maa suostu korvaamaan pankkikuprua täysimääräisesti.

Vaikka valtaosa islantilaisista näyttääkin äänestävän Icesave-sopimusta vastaan, tai jättää väliin koko kansanäänestyksen niin hyvin monet ovat valmiita korvaamaan jotain, jos ehdoista voidaan sopia yhdessä velkojien kanssa ja ilman painostusta.

Toisaalta myös ihmetellään, mikä on tavallisen kansalaisen velvollisuus korvata todellisuudentajunsa menettäneiden pankkimiesten jälkeensä jättämiä raunioita.

Yksi asia, joka tulee jatkuvasti esiin islantilaisten kanssa keskustellessa, on Britannian hallituksen veto käyttää Icesaven konkurssin yhteydessä terrorismin vastaista lakia jäädyttäessään islantilaispankin varoja.

Aika monesta islantilaiset sallivat itseään syytettävän, mutta terrorismisyyte on käynyt kunnialle.

Nyt kansakunta käy siis hieman ihmeissään äänestämässä, kuka sitten käykin. Pääministeri Johanna Sigurdardottir ilmoitti perjantaina, että hän jää sohvalle, koska itse kansanäänestyksessä ei ole hänen mielestään mitään järkeä.

Iltapäivällä Reykjavikin pääkatua marssinut muutaman sadan kattiloita ja paistinpannuja kalistelellut mielenosoittajajoukko innosti maanmiehiään äänestämään lakiehdotusta/sopimusta vastaan, jotta britit ja hollantilaisetkin ymmärtäisivät, että islantilaiset ovat tosissaan ja vaativat parempia ehtoja.

Islanti on saarivaltio ja sen kansalaiset omanlaisensa heimo. Täällä puhutaan kieltä joka on säilynyt huomattavan muuttumattomana siitä kun viikingit tulivat karulle saarelle tuhatkunta vuotta sitten. Islantilaiset kaihtavat lainasanoja eikä kansainvälisiä vaate- tai hampurilaisketjuja juuri näe. Oma musiikki, kirjallisuus ja design ovat arvossaan – Reykjavikiin ollaan rakentamassa uutta ja hienoa oopperataloa, on rakennettu jo pitkään, eikä valmista ole näkyvissä. Finanssiviikinkien ryöstöretkeä maailman pörsseihin maksetaan vielä kauan eikä oopperaan tässä tilanteessa taitaisikaan olla tungosta.

YLE Uutiset / Petteri Väänänen, Reykjavik

Tuoreimmat