Taliban-johtajien pidätykset Pakistanissa ovat pysäyttäneet YK:n salaiset neuvottelut Talibanin kanssa, kertoo YK:n entinen erityisedustaja. YK:n operaatiota Afganistanissa johtanut Kai Eide kertoo BBC:n haastattelussa, että salainen keskusteluyhteys Talibanin johtoon syntyi vuosi sitten.
Eiden mukaan yhteydenpitoon kuului kasvokkaisia tapaamisia korkeiden Taliban-johtajien kanssa muun muassa Dubaissa.
Yhteydenpito Talibanin kanssa alkoi viime vuoden keväänä, taukosi Afganinstanin vaaliprosessin ajaksi ja jatkui sen jälkeen aina pidätyksiin asti. Pakistan on viime viikkoina ottanut kiinni korkea-arvoisia Taliban-komentajia.
- Suurin osa yhteydenpitosta loppui. Se vaikutti tietenkin kielteisesti mahdollisuuksiimme jatkaa poliittista prosessia, Eide sanoi BBC haastattelussa.
Neuvottelut olivat Eiden mukaan hyvin alustavalla tasolla, ja olisi vienyt pitkään ennen kuin luottamus olisi ollut niin vahvaa, että todellista edistystä olisi voinut tapahtua.
Eide jätti tehtävänsä YK:n erityisedustajana tässä kuussa.
Eide antoi haastattelussa ymmärtää, että Pakistan halusi tarkoituksella keskeyttää neuvottelut voidakseen hallita prosessia.
- En usko, että nämä ihmiset pidätettiin sattumalta. Heidän (Pakistanin) on täytynyt tietää, keitä he (pidätetyt) olivat ja millainen rooli heillä oli.
Pakistan on kiistänyt, että pidätysten tarkoituksena olisi ollut neuvotteluiden kariuttaminen.
Reuters, AP, AFP