[näytä kuva: Henry Kissinger (Bernd Settnik / EPA) ]
Yhdysvaltain entinen ulkoministeri Henry Kissinger on joutunut sairaalahoitoon Etelä-Korean pääkaupungissa Soulissa vatsakipujen vuoksi. Sairaalalähteiden mukaan hän on toipumassa.
Sairaalan tiedottaja Lee Sung-man ilmotti lauantaina, että 86-vuotias Kissinger pääsee sairaalasta todennäköisesti sunnuntaina. Hän ei tarkentanut tietoja Kissingerin tilasta.
Kissinger saapui Souliin alkuviikosta osallistuakseen turvallisuusseminaariin. Hän tapasi myös Etelä-Korean presidentin Lee Myung-bakin.
Saksalaissyntyinen Kissinger toimi Yhdysvaltain ulkoministerinä 1973-1977 Richard Nixonin ja Gerald Fordin presidentinkausien aikana. Hän sai Nobelin rauhanpalkinnon vuonna 1973 ponnistuksistaan Vietnamin sodan päättämiseksi.
AP, YLE Uutiset