Talous |

Teollisuus kiittää hallituksen ydinvoimapäätöstä, Greenpeace moittii

Teollisuuden Voima on tyytyväinen hallituksen päätökseen, jonka mukaan se on esittämässä myönteistä periaatepäätöstä Olkiluoto 4 -ydinvoimalayksikön rakentamisesta.

TVO:n mukaan myönteinen päätös on erittäin merkittävä TVO:lle ja sen omistajakunnalle.

Myös Teknologiateollisuus on tyytyväinen hallituksen ratkaisuun. Sen mukaan periaatepäätökset ydinvoiman lisärakentamiseksi antavat teollisuudelle hyvän selkänojan toiminnan kehittämiseen Suomessa.

- Kohtuuhintaisen sähkön tarjonnan varmistaminen on yksi tärkeimmistä teollisuuden toimintaedellytyksistä, Teknologiateollisuuden tiedotteessa todetaan.

Energiateollisuus pitää hallituksen ratkaisua oikeansuuntaisena, mutta riittämättömänä. Energiateollisuuden mielestä hallituksen pitäisi myöntää periaatelupa kaikille kolmelle hakijalle, siis myös Fortumille.

Myös Elinkeinoelämän keskusliitto EK pitää hallituksen periaatepäätöstä oikeansuuntaisena, mutta valittelee sitä, ettei lupaa myönnetty tässä vaiheessa kaikille hakijoille.

Ympäristöjärjestö Greenpeace sen sijaan tyrmää hallituksen päätöksen. Greenpeacen mielestä hallitus haluaa päätöksellään tehdä Suomesta maailman suurimman ydinjätteen tuojan.

- Ydinvoiman lisärakentaminen sitoisi Suomen vuosikymmeniksi ydinvoiman turvallisuusriskeihin ja taloudelliseen epävarmuuteen, Greenpeace toteaa.

Järjestö aikoo kampanjoida, jotta esitys ydinvoiman lisärakentamisesta kaatuisi eduskunnassa.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä