Terveyspalvelut siirtyvät kyliltä yhä kauemmaksi
Väestön vähetessä neuvoloita karsitaan, ja kylien vähät asukkaat joutuvat kulkemaan terveydenhoitajan ja lääkärin luo yhä pidemmän matkaa. Suomussalmen Piispajärvellä neuvola toimii joka toinen tiistai.
Terveyspalvelut siirtyvät syrjäkyliltä koko ajan kauemmaksi. Piispajärvellä neuvolapalvelu on seudun asukkaille hyvin tärkeä. Selkoskyläläisen Irma Juntusen matka terveydenhoitajalle olisi ilman lähineuvolaa paljon pitempi.
- Kyllä se on tosi hyvä että neuvola on näin lähellä, ettei tarvitse joka asiassa aina Ämmänsaareen mennä. Minäkin olen tuosta 21 kilometrin päästä, joten meillä on Ämmänsaareen 76 kilometriä matkaa. Tähän kumminkin matka on huomattavasti lyhyempi. Tämähän on ihan kustannuskysymyskin, kun ajattelee, että jos kaikki nämä asiat pitäisi Ämmänsaaressa hoitaa, sanoo Juntunen.
Viime lama karsi rajusti palveluja
Vielä 1980-luvun lopulla Suomussalmen syrjäkylillä oli neljä neuvolaa. Nyt ainoa jäljellä oleva palvelee vain joka toisena tiistaina. Tulevaisuus huolettaa terveydenhoitaja Marja-Liisa Holappaa, sillä seudun väki vähenee ja ikääntyy.
- Ei ole kaukanakaan se aika, että ihmiset eivät enää pääse tänne neuvolaan, kun ei ole kyytejä. Ikääntyvät menettävät ajokorttinsa kun muisti alkaa heittää, ja mitään julkisen liikenteen poikittaista yhteyttä ei tänne neuvolaan liioin ole.
Piispajärven seudun kyläläiset ovat kuitenkin tyytyväisiä nykyiseen palveluun, ja erityisesti omaan terveydenhoitajaan.
- Se on ennenkaikkea tärkeää, että hän on tuttu ja ollut tuossa vuosikausia. Hän tietää asiat ja tuntee melkein kaikki perheetkin, ja olemme puhuneetkin että hän onkin lääkäri vailla lääkärintutkintoa, kehuu Irma Juntunen.
Sehän on tietenkin tosi imartelevaa, sanoo terveydenhoitaja Marja-Liisa Holappa. - Enkä ihmettele arvostusta yhtään, sillä olen tehnyt työtä niin pitkään, 35 vuotta, että minulla on pitkä työkokemus ja tietoa ja taitoa on kertynyt. Minä olen vähän samanlainen kuin maalaislääkäri Kiminkinen.
Tuoreimmat aiheesta: Kainuu
Väyrynen syyttää Suomenmaata puheenjohtajapeliin puuttumisesta
Keskusta järjestää viikonloppuna neuvoa-antavan jäsenäänestyksen seuraavasta puheenjohtajasta. Keskustan puoluelehden julkaisema kysely äänestyksen kynnyksellä kuumensi Väyrysen.
Puukauppa käy mukavasti
Vihreä kulta vaihtaa omistajaa vauhdilla tänä vuonna. Jos hinnat ovat loppuvuodestakin kohdillaan, kasvaa puukauppa selvästi viime vuodesta. Vuoden 2007 lukemiin tuskin kuitenkaan ylletään.
Veneilykausi alkaa viikonloppuna
Alueen veneilymatkailuyrittäjät esittelevät kalustoaan ja toimintaansa muun muassa Kajaanin Renforsin Rannassa.
Lentävä pallogrilli löytää kuolleen poron
Petojen raatelemia poroja etsitään kenties jo lähitulevaisuudessa kauko-ohjattavilla lentolaitteilla. Laitetta voidaan käyttää myös esimerkiksi kadonneiden henkilöiden etsintään.
Kajaanin sahan myynnistä neuvotellaan
Metsäyhtiö UPM neuvottelee Kajaanin sahan myymisestä. Mikäli myynnistä saadaan sopimus, saha voi välttyä sulkemiselta.
Presidentti myönsi kainuulaisille arvonimiä
Presidentti Sauli Niinistö myönsi perjantaina kolmelle kainuulaiselle arvonimet. Presidentti myönsi koko maahan yhteensä 82 arvonimeä.
Kolmentoista hymyn maa
Thaimaalainen ihminen kestää virheet ja häpeän 13 hymyn sitkeydellä. 14. kerta on jo liikaa. Silloin alkaa loputon ja armoton viha, kertoo Thaimaassa työskennellyt lähettiläs.
Keskustele: Harrastatko luontoretkeilyä?
Sotkamossa sijaitseva Hiidenportin kansallispuisto houkuttelee vuosittain jopa 10 000 ainutlaatuisesta luontoympäristöstä elämyksiä hakevaa luontomatkailijaa.
Putkirikko Sotkamon Naapurinvaaralla
Putkirikko on vaivannut Sotkamon Naapurinvaaran vesiosuuskunnan osakkaita tänään. Vedentulo on katkeillut osassa talouksia korjauksen aikana ja ajoittain hanasta on tullut juomakelvotonta vettä.
Maito säilyi käyttökelpoisena yli kuukauden
Maito on siitä eriskummallinen elintarvike, että se voi pilaantua jopa 10 minuutissa tai säilyä käyttökelpoisena yli kuukaudenkin. Nykymaidon säilyvyyteen on tullut lisää päiviä parantuneen hygienian vuoksi.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.