Kainuu |

Thaipoimijat valmiina mustikkaurakkaan

Ulkomaalaiset marjanpoimijat ovat aloittamassa urakkaansa Kainuussa. Ensimmäiset thaimaalaisryhmät saapuivat kohteisiinsa tällä viikolla.

Mustikan poiminta alkaa täysipainoisesti heinä-elokuun taitteessa. Marjastuksen painopiste on aluksi Koillismaalla ja Etelä-Lapissa.

Ber-ex ja Kiantama tuovat Kainuuseen kaikkiaan noin 800 thaimaalaista poimijaa. Yrittäjä Antti Kela tuo lisäksi nelisenkymmentä marjanpoimijaa Ukrainasta ja Venäjältä.

Valtaosa Kainuuseen tulevista poimijoista on kokeneita marjastajia. Toimitusjohtaja Kari Jansa Ber-ex Oy:stä sanoo, että ensikertalaisia thaimaalaista on noin viidennes. He ovat kuulleet Kainuun marjastusmahdollisuuksista serkuiltaan tai tuttaviltaan.

Mustikkaa tulee tänä vuonna myös Kainuuseen, mutta molemmat marjayhtiöt aloittavat poimintaurakan oman maakunnan ulkopuolelta.

- Ryhmät menevät aluksi Koillismaalle ja Etelä-Lappiin, sanoo toimitusjohtaja Vernu Vasunta Kiantama Oy:stä.

Parhaimman marjasesongin aikaan Suomessa on ulkomaalaisia marjanpoimijoita noin 2500, joista vajaa 1000 on Kainuussa. Kaikki marjayhtiöt ovat varautuneet liikuttelemaan poimijoita eri puolilla maata.

Lähteet:
YLE Kainuu

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kainuu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä