THL selvittää Kanta-Hämeen terveydenhuollon
Kanta-Hämeen terveyskeskuksen ja sairaalaverkon tiheys ja tulevaisuus ovat puntarissa.
Kanta-Hämeen kunnat, Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri, Hämeen liitto sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos selvittävät ensi kevääseen mennessä millainen terveydenhuollon ja vanhuspalvelujen verkko on seutukunnallisesti ja maakunnallisesti toimivin.
Hämeen maakuntahallituksen puheenjohtaja Johannes Koskinen sanoo, että palvelut eivät ainakaan saa heiketä nykyisestä.
- Yksi kysymyshän on sitten se, että minkälainen näissä tulevissa erityisvastuualueissa, jotka ovat siis yliopistollisten keskussairaaloiden vetämiä, niin tulee olemaan se työnjako. Eli keskussairaaloiden välillä tässä meidän alueella on oleellista juuri Tampereen, Lahden ja Hämeenlinnan keskussairaaloiden välillä. Sillähän on hyvin suuri merkitys kuinka vahvat ja laadukkaat palvelut oman maakunnan alueelta jatkossakin saadaan.
- Kuntauudistuksen peruskysymys on juuri se, että pysyvätkö palvelut tällä nykyisellä tasolla. Ja pystytäänkö jopa parantamaan tällä nykyisellä kustannustasolla tai tällä rahoituksella, mitä me pystytään maakunnasta kokoamaan.
Johannus Koskinen vaati jo kesäkuussa Yle Hämeen Politiikan puhemylly-ohjelmassa, että kaikki terveydenhuollon palvelut on turvattava Kanta-Hämeessä saumattomasti.
- Kuntalaisten kannalta ei ole väliä millä mallilla terveydenhuollon hallinto hoidetaan vaan pääasia on, että apua saa tarvittaessa, sanoi Koskinen alkukesästä.
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Harrastajat kaipaavat lisää parkour-kenttiä
Suurkaupunkilaisharrastuksena pidetty liikuntalaji parkour on rantautunut pikkukaupunkeihinkin. Parkouraaja ei tarvitse harrastukseensa erityistä rataa tai hallia, mutta harrastusmahdollisuuksia parantaisi parkourkenttien lisääntyminen.
Vexin Salmen ja Katri-vaimon elämän mittainen taidematka
Vexi Salmi lahjoitti taannoin 500 taulua Hämeenlinnan taidemuseolle. Määrä kasvaa jatkuvasti, sillä intohimoisen taidekeräilijän uudetkin ostokset menevät suoraan taidemuseolle. Vexillä on myös kumppani, joka ei ole esteenä uusien taideihastusten syntymiselle. Vaimo Katri Wanner-Salmi on Vexin taide- ja kielikriitikko, sienestyskaveri ja kielipoliisi. Yhdessä vanheneminen on taidetta.
Naivismin tähdet tuikkivat Iittalan kesässä
Galaxin suurin naivistisen taiteen näyttely esittelee Iittalassa 45 alan huipputekijää. 25-vuotisjuhlakatselmus palauttaa myös jykevän Hannu Riikosen Heinäsen pariskunnan muotokuvan lähtöpisteeseen. Aira ja Kalevi Heinänen käynnistivät Iittalan naivistit vuonna 1988. Neljännesvuosisadassa naivismi on voittanut satojentuhansien katsojien sydämet.
Talvivaara-journalisti Juha Kauppinen kaivaa uusia uutisvoittoja
Palkittu toimittaja Juha Kauppinen on ehdolla Tutkivan journalismin yhdistyksen Lumilapio-palkinnon saajaksi jo toista kertaa. Kaivosyhtiö Talvivaaran väsymätön kriitikko haluaa kuitenkin jo kirjoittaa muistakin aiheista ja on siksi tehnyt rohkean ratkaisun.
Jopoille on yhä pimeät markkinat
Jopo-merkkiset polkupyörät ovat yhä varkaiden erityisessä suosiossa. Kesän eteneminen on lisännyt polkupyörävarkauksia eri puolilla Suomea. Varastetuille Jopoille on netissä markkinat, sillä pyörää pidetään muuten hintavana.
Nordean Lopen konttori suljetaan
Nordea sulkee Lopen pankkikonttorinsa loppuvuodesta. Tällä hetkellä Lopella työskentelee konttorinjohtaja ja neljä toimihenkilöä.
Kymmeniä ammatillisen koulutuksen opettajia uhkaa työttömyys
Lähes 50 ammatillisen koulutuksen opettajia uhkaa lähivuosina työttömyys Kanta-Hämeessä. Opetusministeriö leikkaa maakunnan ammatillisesta koulutuksesta 435 aloituspaikkaa vuoteen 2016 mennessä.
Lahden poliisivankilassa sellipalo - vanki sairaalahoitoon
Miehen epäillään sytyttäneen patjan ja vuodevaatteet tuleen tahallaan.
Tilintarkastuslautakunta: Innoparkin tilinpidossa ei moitittavaa
Keskuskauppakamarin tilintarkastuslautakunnan eli Tilan päätöksen mukaan Teknologiakeskus Innoparkin tilintarkastajat ovat toimineet oikein. Päätöksessä todetaan myös, että tilinpäätökset on tehty oikein ja niistä on saatu oikea kuva yhtiöstä.
Perussuomalaiset napsivat demareihin pettyneitä riveihinsä
Perussuomalaiset arvioivat, että muista puolueista on heidän riveihinsä siirtynyt vuoden sisään 50-60 paikallispoliitikkoa, joista noin 40 sosiaalidemokraateista. Nykyisissä valtuustoissa on tapahtunut 12 loikkausta, joista seitsemän on demarileireistä. Tuorein tapaus on Riihimäeltä.
