Uusi tekniikka tekee autoilijasta Super-Hessun
Kuva: YLE
Vakavia liikenneonnettomuuksia voidaan vähentää merkittävästi, jos kaikkiin autoihin asennetaan järjestelmä, joka varoittaa kulman takaa lähestyvistä ajoneuvoista. Tällainen tekniikka on pitkälti jo olemassa ja VTT:n tutkimusprofessori Risto Kulmala arvioi laitteiden vähentävän risteysalueiden liikennekuolemia ja -vammautumisia noin viidenneksellä.
Arviolta parisataa euroa maksava ohjausyksikkö nähtäneen monissa uusissa autoissa lähivuosina.
Järjestelmä perustuu siihen, että sekä autoissa että risteys- ja liityntäalueilla on kameroita ja sensoreita, jotka kommunikoivat keskenään.
- Autossa on järjestelmä joka ylläpitää dynaamista tilannekarttaa, jossa näkyy missä itse mennään ja mistä toiset autot tulevat. Järjestelmä analysoi kolaririskejä kussakin tilanteessa ja kertoo äänimerkillä kun ollaan lähestymässä samaa pistettä yhden tai monen muun liikkujan kanssa, Kulmala kuvailee.
(YLE / uutisgrafiikka)
Liikkuvaa kuvaa tuulilasiin
Jo nyt esimerkiksi pääkaupunkiseudun Jokeri-linja hyödyntää samankaltaista tekniikkaa. Liikennevalot vaihtuvat, kun sensorit kertovat bussin lähestyvän.
Jatkossa liikenteen ennakointi helpottuu kun kaikki ajoneuvot voivat keskustella keskenään ja välittää toisilleen reaaliaikaista kuvaa.
Yhdysvaltalaisen Carnegie Mellon yliopiston tutkijat ovat kehitelleet systeemiä, jossa eri puolille kaupunkia sijoitettujen valvontakameroiden ja autoihin asennettujen kameroiden kuvaa yhdistellään langattoman internetyhteyden avulla niin, että auton tuulilasiin voidaan heijastaa kuvaa lähes minkä tahansa kulman takaa. Toteutuessaan tekniikka auttaa kuljettajaa näkemään seinän läpi kuin sarjakuvien Super-Hessu ikään.
Kulmalan mukaan mikään teknologinen läpimurto ei kuitenkaan korvaa kuskin vastuuta.
- Autojen älykkäät järjestelmät auttavat kuljettajan virheiden poistamisessa ja vähentämisessä, mutta se suuri asia on, että miten sinne ratin ja selkänojan väliin saadaan sitä älykkyyttä lisättyä.
YLE Uutiset / Markus Tiittula