Tietosuojavaltuutettu: Julkinen keskustelu voi vääristää käsityksiä työnantajien oikeuksista
Useimpien työntekijöiden elämään uudella tietosuojalailla ei pitäisi olla järin suurta merkitystä. Tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnio pelkää, että julkinen keskustelu antaa työnantajille väärän kuvan heidän oikeuksistaan.
Lex Nokiaksi nimettyä lakia on arvosteltu siitä, että se antaa työnantajille poliisia suuremmat valtuudet seurata työntekijöiden tunnistetietoja. Mutta jos yritykset noudattavat tulevaa lakia, kuka hyvänsä ei voi joutua tunnistetietojen seurannan kohteeksi. Seurantaan joutuvat vain ne, joiden tiedossa on yrityssalaisuuksia.
- Yrityssalaisuudet pitää ensinnäkin luokitella. Työnantajan oikeus tulee koskemaan vain merkittäviä yrityssalaisuuksia. Lisäksi tämä laki edellyttää, että työpaikalla määritellään ne henkilöt, joilla on pääsy minkäkinlaisiin yrityssalaisuuksiin, tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnio toteaa.
Vaikkei laki uhkaakaan työntekijöiden tietosuojaa laajassa mittakaavassa, Aarnion mukaan se on perusteiltaan ongelmallinen, sillä se kajoaa viestintäsalaisuuteen, joka on jokaisen perusoikeus. Ongelmia Aarnio povaa myös tuomioistuinkäsittelyihin, kun juttuja puidaan oikeudessa. Tuomioistuimissa joudutaan pohtimaan muun muassa sitä mitkä asiat ylipäätään ovat yrityssalaisuuksia ja mitkä asiat puolestaan ovat merkittäviä yrityssalaisuuksia. Yritysten pitää esitetyn lain mukaan tehdä se selväksi myös työntekijöille.
"Tuomioistuimille luvassa ongelmia"
Tietosuojavaltuutettu on huolissaan myös siitä kuvasta, joka julkinen keskustelu on synnyttänyt oikeuksista, jotka työnantajat ovat lain myötä saamassa: työnantajat voivat erehtyä luulemaan, että heillä on oikeus tuosta vain tutkia työnantajien tunnistetietoja. Tämäkin saattaa johtaa ongelmiin oikeudessa.
- Jos tällainen huolimaton tunnistetietojen käsitteleminen päätyy poliisin tai tuomioistuimen tutkittavaksi, tullaanko siellä sitten tuomioistuimen käsittelyssä esittämään väitteitä, että me ei tiedetty, me ei osattu, tai kukaan ei ole määritellyt mikä on riittävän hyvä.
Aarnio toivoo, että tuomioistuin laittaisi tällaisessa tapauksessa etusijalle viestintäsalaisuuden.
- Perusoikeuksiin kajoamisessa täytyy aina olla äärimmäisen tarkka.
Aarnio kiittelee lakiesitystä siitä, että sen on määrä lisätä avoimuutta. Ennen kuin yritys voi ryhtyä tutkimaan tunnistetietoja, työnantajan on kerrottava siitä sekä kohteena olevalle työntekijälle että tietosuojavaltuutetulle. Tietosuojavaltuutettu ei lupaa kuitenkaan myönnä eikä kiellä, sillä tietosuojavaltuutettu ei ole tuomioistuin.
- Kysymys on siitä, että kun me otamme vastaan ilmoituksen, se laukaisee valvontatehtävän. Tietosuojavaltuutetun tehtäviin kuuluisi näillä näkymin esimerkiksi käynti työpaikalla tarkastamassa, että ohjeet yrityssalaisuuksien käsittelyssä ovat kunnossa. Jos puutteita havaitaan, siitä kerrotaan työnantajalle.
- Se sisältää sen viestin, että älkää ryhtykö käsittelemään näitä tietoja. Muuten saatatte syyllistyä viestintäsalaisuuden loukkaukseen, joka on rikoslaissa kriminalisoitu.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.
Räsänen: Aseiden säilyttämisen sääntöjä voisi tiukentaa
Sisäministeriön työryhmä pohtii tiukennuksia aselakiin. Räsäsen mukaan muutokset aselakiin tulevat voimaan tämän vaalikauden aikana.
Hyvinkään uhrit samasta koulusta
Menehtyneet opiskelivat Hyrian yksikössä Hyvinkäällä. Hyrian yksiköissä Hyvinkäällä ja Riihimäellä järjestetään suruliputus maanantaina ja tarjotaan kriisiapua.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.