Tiilikainen: Vakuussekoilu viemässä hallitusta umpikujaan
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kimmo Tiilikaisen mukaan hallitus on joutumassa umpikujaan vakuuserimielisyyksien vuoksi. Tiilikainen jakaa Vapaavuoren näkemyksen siitä, että Suomi tuhlaa kaiken vaikutusvaltansa EU:ssa vakuusvaateisiin.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kimmo Tiilikaisen mukaan kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jan Vapaavuoren irtiotto hallituksen vakuusneuvotteluissa voi viedä hallituksen kriisiin.
- On erikoista, että pääministeripuolueen ryhmäjohtaja vetää maton neuvotteluista vastaavan valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen alta, Tiilikainen sanoo.
Tiilikainen pitää ymmärrettävänä Helsingin Sanomien haastatteleman Vapaavuoren turhautumista, sillä keskusta arvioi jo viime syksynä, että Suomi tuhlaa kaiken vaikutusvaltansa vakuusvaateisiin.
Tiilikainen sanoo, että Suomi on maksanut vakuussekoilusta toisaalla, kun Suomen vaatimukset sivuutettiin EU:ssä rikkidirektiivin ja energiatehokkuusdirektiivin käsittelyssä.
- Menetykset maamme kansantaloudelle näistä päätöksistä ovat jopa miljardi euroa vuodessa, Tiilikainen laskee.
Hänen mukaansa vakuudet ovat uhka Suomelle nyt myös käynnissä olevissa alue- ja maatalouspolitiikan neuvotteluissa.
Tiilikainen syyttää SDP:tä siitä, että se pitää itsepintaisesti kiinni vakuuksista oman uskottavuutensa pönkittämiseksi. Tiilikainen syyttää hallitusta myös siitä, että eurokrisiin varjolla Suomea viedään täydelliseen pankki-, talous-, ja velkaunioniin.
