Perämeri |

Torniolaistytön kuolinsyy selvinnee torstaina

Sikainfluenssan osuus Torniossa menehtyneen koulutytön kuolemaan ei ole vielä tiedossa. Kuolinsyy selviää torstaina, kun tapauksen oikeuslääketieteelliset tutkimukset valmistuvat, kertoo Länsi-Pohjan keskussairaalan infektiolääkäri Ulla Kaukoniemi.

Länsi-Pohjan keskussairaala
Torniolaisen koululaistytön kuolinsyy voi selvitä jo keskiviikon aikana. Kuva: Yle / Kimmo Hiltula

Alakouluikäinen tyttö kuoli kotonaan Torniossa tiistaina. Länsi-Pohjan keskussairaalan infektiolääkäri Ulla Kaukoniemi vahvistaa, että vanhemmat olivat käyttäneet lasta päivystyksessä Torniossa.

- Lapsi on ollut tutkittavana perusterveydenhuollon yksikössä ja tilannetta on arvioitu myös laboratoriokokein. Tämän jälkeen on päädytty siihen, että lapsi on voinut jatkaa kotihoidossa, Ulla Kaukoniemi kertoo.

Influenssaosasto perustetaan

Länsi-Pohjan keskussairaalan Kemissä perustetaan erillinen sikainfluenssaosasto.

- Sikainfluenssatapaukset ja epäillyt tautitapaukset keskitetään jatkossa yhdelle osastolle, mutta lapsipotilaat hoidetaan edelleen lastenosastolla, Ulla Kaukoniemi kertoo.

Sikainfluenssa on levinnyt Meri-Lapissa nopeasti viime viikkoina. Keskussairaalaan on perustettu jo aiemmin erillinen influenssavastaanotto ja keskiviikkona aloitettiin osasto 5A:n muuttaminen influenssaosastoksi.

Länsi-Pohjan keskussairaalassa on parhaillaan hoidettavana kymmenkunta potilasta sikainfluenssan tai sen epäilyn vuoksi. Kaukoniemen mukaan heidän joukossaan on sekä riskiryhmiin kuuluvia että niin sanotusti terveitä aikuisia.

- Kukaan heistä ei ole tehohoidossa, Kaukoniemi tarkentaa.

Kaukoniemen mukaan erillisen sikainfluenssaosaston perustamisella pyritään estämään lähinnä taudin leviäminen keskussairaalan sisällä.

Meri-Lapin sikainfluenssatilannetta pohdittiin keskiviikkona puolilta päivin, jolloin keskussairaalan sikainfluenssa työryhmä kokoontui viikoittaiseen palaveriinsa.

- Alueellamme on paljon sikainfluenssatartunnan saaneita eikä taudin huippua ole vielä saavutettu. Rokotteen saatavuus on ollut huonoa ja olisi ollut parempi, jos olisimme päässeet rokottamaan jo aikaisemmin, Kaukoniemi summaa.

Puhelinneuvontaa lisätään

Kaukoniemen mukaan Länsi-Pohjan keskussairaalan perustamassa neuvontapuhelimessa on ollut ruuhkaa, joten neuvontakapasiteettia pyritään lisäämään.

- Lisäksi pyydämme välttämään turhia vierailuja keskussairaalassa, jotta potilaat säästyisivät altistumisilta.

Sikainfluenssa eroaa tavallisesta kausiflunssasta lähinnä hyvin nopeasti nousevan, korkean kuumeen takia. Lapin sairaanhoitopiirissä sikainfluenssaepidemia on noin viikon edellä Länsi-Pohjan tilanteesta.

Länsi-Pohjan keskussairaala järjestää torstaina tilaisuuden, jossa tiedotetaan sikainfluenssan paikallisesta tilanteesta. Lisäksi tarkoitus on kertoa tuoreimmat tiedot torniolaistyötn kuolinsyytutkimuksesta.

Kemi avaa oman vastaanoton

Kemin kaupunki valmistautuu epidemiahuippuun avaamalla erillisen sikainfluessapotilaiden päivystysvastaanoton.

- Ensi maanantaista alkaen sairastuneet ohjataan Sauvosaaren sairaalan lähellä sijaitsevaan niin sanottuun Huvikumpuun, Kemin terveydenhuollon ylilääkäri Jyri J. Taskila sanoo.

Tiloissa hoidetaan sikainfluenssan takia hoitoon hakeutuvia, mutta sikainfluenssarokotteita siellä ei jaeta.

- Rokotuspisteet ovat erikseen, jotta emme altista rokotuksiin tulevia ihmisiä sairastuneille, Taskila sanoo.

Taskila korostaa, että perusterve ihminen, joka tuntee olonsa hyväksi, voi potea sikainfluessaa rauhassa kotona eikä hänen tarvitse hakeutua vastaanotolle.







Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä