Tourula: Hengitysilman tuhkapitoisuudet Suomessa eivät ole nousseet
Ilmatieteen laitoksen lentosääpalvelu on seurannut Islannin tulivuorenpurkauksen tuhkatilannetta keskiviikkoillasta alkaen. Lentoliikenteen koko Suomessa lakkauttanut tuhkapilvi ei ole toistaiseksi näkynyt maan pinnalla hengitysilman huonontumisena.
YLEn Aamu-tv:ssä vieraillut Ilmatieteen laitoksen valmiuspäällikkö Tapio Tourula sanoo, että maan pinnalle tuhkapilven partikkelit voivat varista pölynä tai laskeutua sateen mukana. Kiinteistä aineista, kuten tuhkasta ja mikroskooppisen pienistä lasinsiruista, koostuvat mineraalipartikkelit kulkeutuvat Islannista Suomeen hyvinkin nopeasti.
- Meillä vallitsevat ilmavirtaukset ovat lännestä itään. Tuulen nopeudet voivat 5 -10 kilometrin korkeudessa olla useita kymmeniä metrejä sekunnissa, poikkeustilanteiden ennusteiden laatimisesta vastaava Tourula sanoo.
Tilanne muuttuu tunti tunnilta
Lauantain vastaisena yönä pitoisuudet Suomen yllä ovat Ilmatieteen laitoksen ennusteiden mukaan tilapäisesti hiukan pienempiä, mutta jo lauantaina päivällä on odotettavissa jälleen suuriakin pitoisuuksia maan etelä- ja keskiosien ylle.
- Tuulet vaihtelevat ja tilanne elää tunnista tuntiin. Lentoliikenteen rajoituksien osalta ei kuitenkaan voi elää tunnin tarkkuudella, Tapio Tourula toteaa.
Tourulan mukaan hengitysilman kannalta Islannin purkauksella ei ole toistaiseksi ollut vaikutusta. Epäpuhtauksien pitoisuudet ovat lähellä purkausaluetta huomattavasti Suomea suuremmat.
- Toistaiseksi mittauksissa ei ole pystytty osoittamaan, että pitoisuuksia olisi maan pinnalle tullut, sanoo valmiuspäällikkö Tapio Tourula.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Euroviisuvoitosta syntyi areenaongelma Ruotsissa
Tukholmassa pelataan samaan aikaan MM-jääkiekkoa. Myös Euroviisujen kalleus mietityttää Ruotsissa.
Pohjois-Koreassa ei ole satanut kuukauteen - sato uhattuna
Pohjois-Korean uutistoimiston mukaan kuivuus on pahin 50 vuoteen ja johtuu kuivista ja lämpimistä ilmavirtauksista.
Naton ilmaiskusta siviiliuhreja Afganistanissa
Naton ilmaiskun kerrotaan surmanneen kahdeksan hengen perheen Afganistanissa. Myös viisi Nato-sotilasta on saanut surmansa erillisissä iskuissa viikonlopun aikana.
Golden Gate -silta täyttää 75 vuotta
Golden Gate -sillan vuosipäivää juhlistetaan tänään San Franciscossa muun muassa ilotulituksella.
Loreen lauloi Ruotsin voittoon
Ruotsi on voittanut Euroviisut. Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Loreen voitti viisut ylivoimaisesti Euphoria-hitillään. Toiseksi eniten ääniä sai Venäjä. Kolmanneksi kisassa tuli Serbia.
Kapinallisryhmät yhdistyivät Malissa
Tuaregien tärkein kapinallisryhmä MNLA-sissiliike ja islamistinen Ansar Dine ovat päättäneet yhdistää voimansa. Ne haluavat Azawadin alueen Malin pohjoisosassa itsenäiseksi.
Lähde: Hollannissa tuomittu 90-vuotias natsirikollinen kuollut
Klaas Carel Faber eli Saksassa eikä joutunut suorittamaan rangaistusta.
YK-tarkkailijoiden johtaja: Houlan uhrien joukossa lukuisia lapsia
YK:n tarkkailijat löysivät Houlan alueelta yli 90 ruumista.
Kiina kimmastui Dalai-laman Itävallan-vierailusta
Liittokansleri Werner Faymann sanoi päättävänsä itse, kenet tapaa.
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.